Това е рубриката, в която ще ви припомни, какви важни събития са се случили на днешния ден - събития, дали отражение по света и в България, както и любопитни факти и истории.
Заливният мост край Сан Франциско
Известният "Бей бридж", или Заливен мост, влиза в експлоатация на 12 ноември 1936 година. Той свързва Сан Франциско и Оукланд - градът с едно от най-натоварените пристанища в САЩ.
Строителството на моста продължава три години, а проектант е Чарлз Пърсел. Общата му дължина е 7180 м, а ширината му - 17.5 метра. Долната му част е на височина 67 м над океана, а от водата до върха на колоните е 160 метра.
Състои се от 2 основни сегмента, които са свързани посредством остров Йерба Буена. Двата моста са свързани с тунел, който прорязва в средата на острова.
Погребението на Ясер Арафат
Той умира от тежко заболяване на 11 ноември 2004 година във френска военна клиника. Лекарите обаче отказват да назоват причината за смъртта. През 2013 година международни медии оповестяват, че Арафат е починал в следствие на отравяне с полоний. Траурната церемония в Кайро се превръща в най-голямото политическо събиране в региона.
Ясер Арафат е изпратен с военни почести. Спазен е протоколът от погребенията на египетските президенти Гамал Абдел Насър и Ануар Садат. Ковчегът с тленните му останки е поставен на лафет, теглен от коне, и премина в траурна процесия по улиците на египетската столица. Световните лидери и политици се събраха, за да се сбогуват с Арафат в специална шатра. Церемониите бяха в близост до летището, за да се избегнат претоварените улици в центъра на огромната египетска столица.
Палестинският лидер е погребан в пръст, донесена от Йерусалим. В гроба бе посипана и земя, пренесена с хеликоптер от Египет. На траурата церемония присъстват делегации от 28 държави, включително и България.
Според акта си за раждане, Арафат е роден в Кайро. Той самият твърди, че се е родил в Йерусалим. Завършва образованието си в египетската столица. През 1959 г. Арафат основава "Фатах". Малко след това се основава Организацията за освобождение на Палестина, чиято цел е да обедини различните палестински групи за съпротива срещу израелската окупация на арабска Палестина. Впоследствие "Фатах" се присъединява към ООП и Арафат става неин лидер през 1969 г.
Дълго време нейната цел е създаване на независима палестинска държава на територията на Израел. Водачите на "Фатах" са прогонени от Йордания в Ливан след сблъсъците с йорданските сили през 1970–1971 г., които започват с Черния септември през 1970 г. Впоследствие политическите лидери на "Фатах" приемат да създадат държава само на палестинските араби на териториите, отредени за нея от ООН, с което фактически признават правото на евреите на собствена държава, а това става предпоставка за започване на конструктивни преговори с Израел, довели до създаването на Палестинската автономия с президент Арафат.
Палестинската автономия има контрол върху гражданските проблеми и проблемите със сигурността в палестинските градски райони. Тя упражнява контрол и върху палестинските селски райони. Арафат става първият председател на Палестинската автономия през 1993 г., а през 1996 г. е избран за петгодишен мандат. През 1994 година получава Нобелова награда за мир, заедно с Шимон Перес и Ицхак Рабин. Остава лидер на ООП до смъртта си през 2004 г., когато е наследен от Махмуд Абас, включително и на президентския пост. Оценката на личността на Арафат е крайно противоположна – докато палестинците го смятат за борец за свобода, за САЩ и Израел той е терорист.
Своя рожден ден днес отбелязват гръцкият певец Василис Карас, родният актьор Стойко Пеев, бившата първа дама на Франция Сесилия Сиганер-Албениз, по-известна като Сесилия Саркози и актрисата Ан Хатауей.
Още от категорията
AI инструмент разпознава фалшиви новини с 99% точност