Това е рубриката, в която ще ви припомни, какви важни събития са се случили на днешния ден - събития, дали отражение по света и в България, както и любопитни факти и истории.
Днес отбелязваме Международния ден на белия бастун. Предложението за честването му е направено през 1970 година от президентана Международната федерация на слепите. 10 години по-късно денят е обявен и от Президиума на Световния съвет за благополучие на слепите, по-стара и голяма организация.
На 15 октомври отбелязваме и Световния ден на чистите ръце. Обявен е от Общото събрание на ООН за Световна година на хигиената. Основната му цел е да привлече вниманието на обществеността към простата хигиенична процедура, която може да спаси живота на милиони хора.
15 октомври става петият ден от месеца
През 1582 година папа Григорий XIII въвежда Григорианския календар. 4 октомври бива последван от 15 октомври в Италия, Испания, Португалия и Полша. През годините той бива възприет и в други държави. В България е въведен със закон чак на 14 април 1916 година.
Папа Григорий нанася наколко корекции в древноримския Юлиански календар. В Юлианския календар се приема, че времето между две последователни пролетни равноденствия е 365,25 дни и дробната част се компенсира, като една на всеки четири години има с един ден повече. При Григорианския календар годините, кратни на 100, не са високосни, което дава средна продължителност на годината от 365,2425 дни. Тази стойност се доближава значително до продължителността на тропическата година.
Сред 632 години строителство - Кьолнската катедрала е завършена
Тя е една от най-известните готически катедрали. Строителството ѝ преминава на два етапа - от 1248 до 1437 година и от 1842 до 15 октомври 1880 година. На днешния ден започва първият етап от строителството на сградата. Тя е предназначена да съхранява мощите на Тримата влъхви - Каспар, Мелхиор и Балтазар, които първи поднасят даровете си на малкия Иисус.
Днес Кьолнската катедрала се посещава от милиони вярващи от цял свят и е един от символите на църковната архитектура през Средновековието.
Екзекутирана е Мата Хари
Начинът, по който куртизанката е била вербувана, и днес е загадка. Някои смятат, че е завършила германска разузнавателна школа в Белгия. Мнозина са на мнение, че Мата Хари е била просто една изкупителна жертва, а ролята ѝ във войната е била силно преувеличена.
Маргарета Гертруда Зеле се ражда през 1876 година в заможното семейство на холандски шапкар. Когато е на 13 обаче бизнесът на баща ѝ фалира. Две години по-късно губи майка си, а известно време ѝ се налага да живее при своя дядо. Когато е на 18, се омъжва по обява във вестник. Женихът е военен офицер в Индонезия. Двамата живеят на остров Ява, като Маргарета му ражда две деца. Момченцето умира през 1899г. след отравяне при неизяснени обстоятелства.
Вниманието, което Мата Хари получава от мъжете, дразни нейния съпруг и скандалите, както и изблиците му след консумацията на големи количества алкохол, стават все по-чести.
В началото на 20-ти век пътищата на Мата Хари и Маклеод се разделят, той заминава заедно с дъщеря им, а тя става куртизанка на френски дипломат, който ѝ помага да сбъдне мечтата си и да стане танцьорка в Париж. С дебюта ѝ през 1905 година се ражда и сценичният псевдоним, който означава „окото на деня”.
Мата Хари започва да поддържа стандарта си на живот, като се вмъква в леглото на влиятелни мъже. Тъй като Нидерландия запазва неутралитет по време на Първата световна война, тя маже да се придвижва свободно до Франция, преминавайки през Великобритания и Испания.
Някои смятат, че Мата Хари се е занимавала с разузнавателна дейност много преди войната. В спалнята ѝ изтичат много военни тайни. Тя гастролира в няколко европейски столици, като се смята, че един от поклониците ѝ - германският посланик княз Родлин, я е свързал с германското разузнаване.
Французите я следят известно време. За да потвърдят опасенията си, французите я изпращат на мисия в Мадрид, като по време на престоя ѝ прихващат военно съобщение от германското посолство в Мадрид до Берлин, в което се говори за френски агент H-21. На 13 февруари 1917 г. в Париж френското контраразузнаване прави претърсване в хотелската ѝ стая и, макар да не намира убедителни доказателства, я арестува и обвинява, че работи за германците. Носят се слухове, че полицаите я заварили съвсем гола, излегнала се на леглото в хотелската стая. Така обичала и да танцува в килията си.
През цялото време Мата Хари поддържа тезата, че е невинна и че е изпълнявала единствено заповедите на френското контраразузнаване. Без солидни доказателства е осъдена на смърт чрез разстрел. Подава молба за помилване, която обаче не бива удовлетворена.
Разстреляна е в ранната утрин на 15 октомври 1917 година. Разват, че била облечена в най-шикозните си дрехи, а в последните си мигове щедро "раздавала" въздушни целувки на 12-те си екзекутори и дори на свещеника.
Една от мистериите е свързана с тялото на Мата Хари. Никой от близките ѝ не идва, за да я погребе. Затова то е оставено за медицински изследвания, като главата е балсамирана и пазена в Музея по анатомия в Париж. През 2000 г. обаче откриват, че главата липсва и че е възможно да е изчезнала още през 1954 г., когато музеят се мести на ново място. Има документи от 1918 г., които сочат, че музеят е получил и тялото ѝ. То обаче също е изчезнало.
Своят рожден ден днес отбелязват бъларският патриарх Неофит, Иван Чомаков - бивш кмет на Пловдив, родният актьор и ресьор Мариус Куркински, футболистът Стойчо Стоилов, писателят Стоил Рошкев.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 29 ноември: напредък в кариерата за Стрелец, недоразумения в брака за Скорпион