Това е рубриката, в която ще ви припомни, какви важни събития са се случили на днешния ден - събития, дали отражение по света и в България, както и любопитни факти и истории.
Ето какво се е случило на 21 юли:
Разстрел след неуспешния заговор срещу Адолф Хитлер
Клаус е една от основните фигури в германското съпротивително движение и един от основните организатори на заговора от 20 юли 1944 година срещу Адолф Хитлер. Заговорът е наричан още операция „Валкирия“ и е неуспешен опит за държавен преврат в Германия.
Извършен е от офицери от Вермахта, водени от полковник Клаус фон Щауфенберг. Самият Щауфенберг влиза на конференция, на която присъства Хитлер, заедно с 20 офицера. Той носи куфарче, в което е поставена бомба. Полковникът поставя куфарчето под масата, в близост до Хитлер. Малко след това получава планирано телефонно обаждане и напуска залата. Предполага се, че полковник Хайнц Бранд, който е стоял до фюрера, неволно е избутал куфарчето с крака си, спасявайки живота му, но обричайки своя.
В 12:42 часа залата е разрушена от бомбения взрив. Повече от 20 души са ранени, а трима офицери умират впоследствие. Хитлер оцелява.
Докато Клаус се завръща в Берлин, на места вече се е разнесла мълвата, че Хитлер е мъртъв. На много места превратът върви добре. Градски командир и конспиратор генерал Пол фон Хасе разпорежда на майор Ото Ернст Ремер, да охранява „Вилхелмщрасе“ и да арестува министъра на пропагандата Йозеф Гьобелс. Във Виена, Прага и на много други места войските арестуват офицерите от СС.
В крайна сметка става ясно, че бомбата от куфарчето на Щауфенберг не е успяла да убие Хитлер, затова планът за завладяване на ключовите места в Берлин с помощта на звена от резервната армия започва да се проваля. Мнозина смятат, че един от най-големите фактори, възпрепятстващи този преврат да набере реално темпо, е неуспехът на войските на място да придобият контрол над комуникациите, идващи и излизащи от Берлин. Адолф Хитлер и командирите му успяват да изнесат реч след опита за преврат, което на свой ред води до бързо прекратяване на преврата като цяло.
Клаус и съмишлениците му биват незабавно заловени и екзекутирани.
Нийл Армстронг оставя първите човешки стъпки на Луната
"Аполо 11" е изстрелян от Земята на 16 юли 1969 г. На борда са Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин Олдрин. Четири денонощия по-късно е достигната окололунна орбита. В късните часове на 20 юли апаратът "Иъгъл" се спуска към повърхността.
С думите „Една малка крачка за човека – един голям скок за човечеството...“ Нийл Армстронг става първият човек, стъпил на Луната. Петнадесет минути по-късно Олдрин се присъединява към него. Двамата развяват националния флаг на САЩ и провеждат директен разговор с президента Ричард Никсън от лунната повърхност. Двамата събират мостри от лунната повърхност и оставят плоча с гравиран надпис: „Тук хора от планетата Земя за първи път стъпиха на Луната. Юли 1969 г. след Христа. Ние дойдохме с мир от името на цялото Човечество“ и с подписи на Армстронг, Олдрин, Колинс и президента на САЩ Никсън.
Температурен рекорд
На 21 юли 1983 година на станцията "Восток" в Антарктида е отчетен световен рекорд за най-ниска температура. Тогава са измерени (-89,2 °C). Всъщност, рекордът бе "задминат" преди две години, отново в Антактида. На 2 юни 2018-та година