Мултивитамините са широко достъпни и заради това много хора прибягват до тях като лесен начин да подобрят здравето си в стремежа си към дълголетие. Приемът на каквито и да било добавки обаче е необходимо да бъде съгласуван със здравен специалист. Освен това трябва да сме наясно, че таблетките, било то и с витамини, не са най-прекият пък към здравословния и дълъг живот.

Ново изследване доказва, че мултивитамините в действителност нямат връзка с дълголетието, макар и да допринасят за по-доброто общо здраве на някои пациенти.

За да стигнат до това заключение изследователи от Американския национален институт по здравеопазване (NIH) е събрал данни от три големи проучвания. Участниците са били 390 000 възрастни с различен хранителен режим и здравословно състояние.

Данните всъщност показват, че рискът от смърт при хората, употребявали мултивитамини, е бил малко по-висок (четири процента) през първите няколко години в сравнение с този при хората, които не са употребявали мултивитамини.

За това наблюдение учените смятат, че роля има и изборът на хората с тежки здравословни проблеми да не приемат мултивитамини. В същото време, хората, които ги пият, обикновено се хранят по-здравословно, спортуват повече, пушат по-малко и имат по-стабилни доходи, за да могат да си позволят добавките.

И преди, и след провеждането на това проучване, учените остават по-скоро резервирани към взимането на мултивитамини. Според здравните експерти зависи кой ги приема, защо и как.

Въпреки че мултивитамините, витамините с антиоксидантни свойства, като витамин С и цинк, както и желязото и витамин В могат да запълнят липси в организма на някои хора, добавките могат да бъдат и вредни, ако се приемат в прекомерни дози и се комбинират неправилно както с други витамини, така и с лекарства.

Когато например пием антибиотик, заради бактериална инфекция, е добре да сме наясно, че калцият и цинкът ограничават неговото усвояване, пише Science Alert.

 

 

Источник: lifestyle.bg

Снимки: iStock