В продължение на хиляди години астрономите изучаваха небето, като гледаха нагоре. В ясна нощ няколко планети в нашата Слънчева система се виждаха без телескоп. Въпреки това, тъй като телескопите се усъвършенстваха, астрономите откриха повече планети, потвърждавайки осемте в нашата Слънчева система, пише GlasNews.bg. Тъй като технологията продължава да напредва обаче, можем ли да открием нова?
Ранните астрономи са знаели само за пет планети в Слънчевата система - Юпитер, Марс, Меркурий, Сатурн и Венера, и в началото те са били смятани за звезди. Едва през 1781 г. британски астроном открива, че например Уран е планета, а не звезда. През следващите десетилетия математическите изчисления показаха, че друга планета трябва да се крие зад Уран. Едва в средата на 1800 г. е наличен достатъчно мощен телескоп, за да се види планетата.
„Нептун беше открит през 1846 г. и няколко години след това имаше спекулации за друга планета отвъд Нептун“, казва астрофизикът от Принстънския университет Амир Сирадж, пише Discover Magazine.
Търсенето на мистериозната планета доведе до откриването на Плутон през 1930 г.
„По онова време астрономите смятаха, че това е деветата планета“, добавя Сирадж.
Но с подобряването на технологиите учените успяха да изчислят по-добре масата на Плутон, след което той беше понижен до статут на планета джудже.
„През последните 10 години търсенето на мистериозната планета отново се възобнови“, отбелязва астрофизикът.
Една от основните причини, поради които някои астрофизици предполагат, че има планета отвъд Нептун, се дължи на странни орбити.
„Орбитите на най-отдалечените малки тела – комети или астероиди – изглежда са групирани от едната половина или от едната страна на Слънчевата система. Това е много странно и не може да се обясни с нашето сегашно разбиране за Слънчевата система“, подчертава експертът.
В своята статия Сирадж и колегите му извършиха симулация на слънчевата система, която включваше допълнителна планета отвъд Нептун.
„Изпълнихме симулацията около 300 пъти. Във всяка симулация задавате различни параметри за допълнителна планета. Различна маса, различен наклон, различна орбитална форма. Пускате ги милиони години и след това сравнявате резултата с това, което виждаме в нашата слънчева система“, обяснява астрофизикът.
Резултатите от симулацията показаха, че Планета Девет може наистина да съществува, но нейното местоположение остава неизвестно.
Учените се надяват, че новият телескоп ще може да надникне по-дълбоко в Слънчевата система. Обсерваторията Vera K. Rubin на планината Cerro Pachon в Чили се очаква да отвори врати през 2025 г. Телескопът ще бъде оборудван с най-голямата цифрова камера, създавана някога.
Сирадж казва, че очаква това да предизвика „най-дълбокото проучване на цялото небе, което човечеството някога е провеждало“. Според него Рубин може да отговори на много въпроси, като същевременно поставя много нови.
„Следващата година ще бъде огромна година за науката за Слънчевата система“, казва той.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 21 ноември: стресови ситуации в любовта за Стрелец, Близнаци- бъдете естествени