Учени от университета в Арканзас проучиха как сребърните йони действат върху бактериите.

Дезинфекциращият ефект на среброто вече е бил известен на средновековните алхимици. И не е учудващо, че благородните семейства са използвали съдове от сребро. По-късно, антибактериалното свойство на среброто беше потвърдено от науката, която доказа това с помощта на сравнителни експерименти. Въпреки това, как точно протича взаимодействието на сребърни частици и живи бактерии, беше възможно да се разбере едва сега с помощта на нанотехнологиите.

Американските учени са използвали метода на фотоактивираната локализационна микроскопия, който им позволил да проследяват единични частици сребърни йони, когато са изложени на протеини от Escherichia coli. Резултатите от проучването са публикувани в списанието Applied and Environmental Microbiology.

Вместо очакваната картина, че сребърните йони ще забавят активността на бактериите, изследователите видяха друго - среброто ускорява динамиката на дифузия на протеините.

Според ръководителя на изследването, доцент по физика Джон Ванг, сребърните йони действат директно върху ДНК, разделяйки сдвоените нишки и по този начин отслабва връзките между протеин и ДНК и ги разрушава. Така учените стигат до извода, че въз основа на сребърните наночастици ще бъде възможно да се създадат нови ефективни антибиотици за борба с т. Нар. „Супербогове“ - бактерии, устойчиви на конвенционалните антибиотици.