Над Земята преминава последният от най-силните и активни метеорни потоци за годината - Геминиди, известни със своята интензивност. При подходящи метеорологични условия, потокът ще бъде видим в небето до 17 декември, но пикът му е този уикенд. Според астрономите, 2025 ще бъде изпълнена с любопитни астрономични събития.
Красивите Геминиди всъщност представляват облаци от космически частици.
"Те се отделят от един астероид 3200 - Фаетон се казва той, който обикаля около слънцето, но по причини подобни каквито се случват и върху кометите, oт него се отделят малки частици в космичското пространство, които след това се разпръскват по неговата орбита", обясни пред БНТ Пенчо Маркишки, който е техник-физик в Института по астрономия на БАН.
Пикът на метеорния поток е този уикенд. Над 120 падащи звезди на час ще бъдат видими и с просто око.
"За съжаление обаче пълната луна, която ще бъде по-точно 96% пълна, ще пречи на наблюденията, тъй като, когато има пълнолуние, се създава един светъл фон на небето и този светъл фон пречи да видим най-слабите метеори", добави Пенчо Маркишки.
Ако все пак сте решили да погледате звездната феерия, астрономите съветват да изберете тъмно място с открита панорама към небето. Казват, че и новата година ще бъде щедра откъм интересни космически явления.
"Още на 4 януари има едно интересно събитие за любителите астрономи особено тези, които имат афинитет към небесната механика - Луната ще закрие Сатурн. Тези явления не са толкова ярки, но рядко се случват да се наблюдават в удобно време от денонощието, а именно на фона са тъмно нощно небе. След това в продължение на годината имаме 4 затъмнения - 2 частични слънчеви и 2 лунни пълни", каза техник-физикът в Института по астрономия на БАН.
Феновете на астрономията вече са подготвени за тях.
"Лично за мен най-интересното е пълното лунно затъмнение. Вече за покритието на Сатурн съм си набелязал да го наблюдавам", добави Никола Каравасилев.
От няколко години в Бургас работи и специална Астрошкола. От септември в нея се обучават ученици от 6 и 7 клас. При всяка възможност преподавателите им организират групови наблюдения на звездното небе, съчетани с разходки сред природата.
"Тази година школата започна в началото на учебната година. Досега сме ходили два пъти. Имахме наблюдения, свързани със съзвездията. Учихме ги на звездно небе и как да работят с телескоп", обясни учителят по астрономия Станислав Стоянов.
Така възпитаниците на школата са напълно готови за небесния спектакъл този уикенд. Дори и да нямате телескоп като тях, не се отчайвайте - просто погледнете към най-тъмната част на небето и се запасете с топли дрехи, пише БНТ.