Ноктите- закърняло оръжие, символ на склонноста ни да се поддържаме, аксесоар? Както и да възприемате това чудато роговото образувание, намиращо се на края на пръстите ни, то има особено значимо присъствие. Ноктите са с епидермисен произход, иначе казано видоизменено кожно образувание, изградено от кератин.
Вижте няколко любопитни факта за човешките нокти:
- Ноктите растат средно с 3.5 милиметра на месец
Тези на доминиращата ръка са склонни да растат по-бързо.
- Белите петна по ноктите ви не показват недостиг на калций
Калциевият дефицит, предизвикващ бели петна по ноктите, е най-разпространеният мит, последван от дефицита на цинк. Истината е, че белите петна са безвредни и изобщо не показват някакъв специфичен недостиг на витамини. Най-вероятно те са признаци на предишна травма на нокътната плоча или матрицата- източникът на нокътната плоча, която се намира под кожата, казва Джестика Крант, американски дерматолог.
- Ноктите са съставени от същото вещество като косата, а именно кератин
Това означава, че същите храни, които са добри за вашата коса, са добри и за вашите нокти. Разнообразната диета, богата на витамини, антиоксиданти, плодове и зеленчуци, протеини и минерали, е ключът към здравите нокти и коса.
- Мъжките нокти растат по-бързо от тези на дамите
Възможно е изключение при жените по време на бременност, според Американската академия по дерматология.
- Ноктите са една от съществените разлики между приматите и останалите бозайници
Маймуните и хората има сходно устроени нокти. Животните с копита – също. Това са техните „нокти“, също съставени от кератин.
- Гризането на ноктите се нарича онихофагия
Това е и най-често срещаният „нервен навик“. Приблизително половината деца между 10 и 18 години гризат ноктите си, но повечето хора спират до 30-годишна възраст. Докато гризането на ноктите е до голяма степен безобидно за тяхното здраве, макар и нехигиенично, възможните рискове за организма включват кожни и паразитни инфекции.
- Ноктите са „прозорец“ към целия организъм
Един добре обучен дерматолог може да разбере много за здравословното състояние на човек само по ноктите. От промяна в цвета им (синьо-бяло), наличието на капиляри по кожичките (автоимунно заболяване), до пожълтели, бели или „хлабави“ нокти, всичко това понякога може да означава сериозно заболяване. Ако видите нещо необичайно, като тъмнокафяви оттенъци по кутикулите, придружени с кафява линия върху целия нокът, отидете на консултация с дерматолог, защото това може да означава меланома.
- Ноктите растат по-бързо през лятото, отколкото през зимата
Според Американската академия по дерматология, различните периоди от годината (както и възрастта, гените и някои други фактори) могат да се отразят на скоростта на растежа на ноктите.
- Около 10% от дерматологичните състояния са свързани с ноктите
Около половината от заболяванията по ноктите са причинени от гъбични инфекции, по-често на ноктите на краката.Други често срещани състояния включват бели петна, вертикални линии, бактериални инфекции и врастнали нокти на краката.
- Възрастните хора са склонни да имат повече проблеми с ноктите, отколкото по-младите
- Стресът може да повлияе върху ноктите
Стресът може да потисне растежа им. Важно е да намирате начини за разтоварване и да получавате качествен сън за оптимално здраве на ноктите и за цял куп други неща.Хроничният стрес и умората отклоняват енергията и хранителните вещества на организма далеч от ноктите и косата.
- Има причина, поради която не можем да изтърпим звука от драскане на нокти по черната дъска например
Само мисълта за това е достатъчна, за да ни накара да стиснем зъби. На какво се дължи това?
Според изследване, направено през 2011 г., част от причините е, че този шум е на честота, която естествено се усилва от формата на нашите ушни канали.
- Кутикулитеимат важна роля
Много експерти препоръчват кутикулите да не се премахват за естетически цели. Кутикулата е там, за да служи като бариера за влагата и микроорганизмите, поради което е важно да не ги режете и да не позволявате на маникюристите да ги режат. Според дерматолозите, те трябва единствено да се избутват внимателно. Отстранява се само мъртва кожа.
- Твърдостта на ноктите се наследява
Ноктите се наследяват като вид и качества от родителите. Не може да се направи много за формата им или за това колко бързо растат, но, ако непрекъснато се чупят или цепят, това може да сигнализира за изсушаване. Миенето на съдове и домакинска работа с препарати, без носенето на дебели гумени ръкавици, честото лакиране и използване на много дезинфектанти за ръце са все виновници, които допринасят за лошото им състояние.
- Вашите нокти се нуждаят от кръв, за да оцелеят
Някога чудили ли сте се защо нокътят ви пада след травма?
Тъй като нокътната плочка се нуждае от нормален приток на кръв, кислород и хранителни вещества, при удар е възможно да се разрушат нежните микроскопични връзки. След време удареният и паднал нокът се заменя с нов, идеално здрав. Ако травмата е в основата на нокътя, където е матрицата, е възможно тя да се повреди и винаги след това да израства деформиран нокът.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 28 ноември: Стрелец- преценете обективно чувствата си, Скорпион- всичко ще си дойде на мястото