В годината на Covid-19 интересът и познанията ни по отношение респираторните заболявания рязко се повишиха. Но дали знаем какви са основните функции на белите дробове и как този орган работи? В настоящата статия ще ви представим различни любопитни факти по темата:
Този орган е един от малкото, без които организмът ни просто не може да съществува. Той е разделени на 2 функционални части - горни и долни дихателни пътища. Горните дихателни пътища имат за задача да загряват и пречистват въздуха. Долните дихателните пък включват белите дробове. Те са органи, подпомагащи процеса дишане. Те не са с еднакъв размер. По принцип десният е по-голям от левия, за да се осигури място за сърцето. Белите дробове варират по размер, като възрастните имат бели дробове с дължина около 25-35 см, широчина - 10-15 см и тежат около 0,8-1,2 кг.
- При всяко вдишване, кислородът преминава през бронхиалните тръби и достига до алвеолите на белия дроб. Клетките в алвеолите извличат кислорода и го доставят в кръвообращението.
- Еластичните влакна в алвеолите позволяват на белия дроб да се разширява и свива около 25 000 пъти дневно. Органът представлява сложна мрежа от алвеоли, тръби и кръвоносни съдове, които функционират заедно, за да осигурят необходимия кислород на всички тъкани в организма.
- По данни на Британската белодробна фондация всеки ден белият дроб вдишва около 8000 – 9000 литра въздух.
- Дишането е възможно, благодарение на съкращението на диафрагмата.
- Алвеолите на белия дроб представляват малки порести структури. Според данни от National Geographic в органа има приблизително 600 млн. алвеоли.
- Мозъкът регулира скоростта на вдишване и издишване. Той бързо може да установи концентрацията на кислород във въздуха и съответно да повиши или намали скоростта на дишане.
- От Американската белодробна асоциация съобщават, че ракът на белия дроб е вторият най-често диагностициран рак и е водеща причина за смъртност сред раковите заболявания.
- Всеки възрастен човек вдишва средно по 14 – 16 пъти в минута. Тази честота се повишава до 60 пъти за минута по време на физическа активност.
- Белият дроб е уникален орган – той единствен не потъва. Освен това е най-големият вътрешен орган, който е изложен и на външната среда.
- Развитият бял дроб на бебето извлича кислород от въздуха, подобно на белия дроб при възрастните. Бебетата обаче дишат с много голяма честота, в сравнение с възрастните – около 40 – 50 пъти в минута.
- Белият ви дроб е единственият орган, който може да променя значително относителното тегло на тялото.
А защо гърдите ни се движат при дишане?
Това се дължи на запълването на белите дробове с въздух, нали? Всъщност, не. Истината е, че по време на вдишване диафрагмата се свива и се придвижва надолу, увеличавайки пространството в гръдната кухина. В същото време и мускулите между ребрата се свиват, за да „издърпат“ ребрата нагоре и навън. По време на издишването пък се случва точно обратното.
Белите дробове и трахеята са били важни символи в Древен Египет:
Древните египтяни отлично осъзнавали колко важна е ролята на белите дробове и трахеята. Затова те създали йероглиф, изобразяващ тези органи. Той символизирал единството на Горен и Долен Египет, което било важно условие за просперитета на страната. Този йероглиф може да бъде забелязан върху редица артефакти, принадлежали на фараони.