Тази седмица директорът на агенцията за борба с наркотиците на Индонезия лансира провокативната идея на остров да бъде създаден специален затвор за осъдени на смърт, който да е заобиколен от...крокодили, разказва "Ройтерс", цитиран от Дневник. Правителството на страната веднага побърза да обясни, че предложението е просто шега. В петък обаче Буди Васесо,шефът на агенцията, отново повдигна темата, като каза, че обмисля тигри и пирани да правят компания на влечугите.

Васесо съобщи, че вече е купил два крокодила от ферма. Целта е да бъде изучено поведението, силата и степента на агресия при тези влечуги. Висшият държавен служител обясни, че може да купи до 1000 крокодила, за да попречи на опитите за бягство на осъдените на смърт.

"Броят им ще зависи от това каква площ трябва да подсигуряват, или от възможността да поделят задълженията си с пирани", обяснил пред репортери Васесо, разказва порталът rimanews.com. "Тъй като персоналът в затвора е малко, можем да използваме диви животни. Можем да прибегнем и до тигри. Така ще да помогнем и за тяхното опазване".

Васесо изтъкна и някои от предимствата на крокодилите пред хората – като например това, че те не могат да бъдат подкупвани от затворниците.

Говорителят на агенциятаза борба с наркотиците Сламет Прибалди потвърди пред "Франс прес", че плановете на Васесо са напълно сериозни. "Трафикът на дрога е особено престъпление и затова превенцията изисква необичайни мерки", обясни Прибалди.

Идеята все още е на ранен етап. Предстоят разговори с министерството на правосъдието, като засега няма определено конкретно място за затвора, нито пък срок за неговото пускане.

Месоядните пирани, познати с острите си зъби и силни челюсти, са характерни за Южна Америка, но не и за Индонезия.

Когато преди една година зае президентския пост на Индонезия, държавният глава Джоко Видодо обяви война на т.нар. От него "извънредна ситуация с наркотиците". Неговата кампания се базира на проучване, според което всеки ден в страната умират най-малко 40 души заради злоупотреба с наркотици.

Видодо многократно отказа да помилва осъдени на смърт за трафик на дрога, много от които чужди граждани. Около 20 души бяха екзекутирани тази година в Индонезия след отмяната на 5-годишния мораториум върху смъртното наказание.

В отделен коментар за телевизионния канал TVOne Васесо отхвърли критиките, че използването на диви животни като надзиратели нарушава правата на затворниците.

"Трябва да разгледаме проблема в неговата цялост", обясни директорът на агенцията за борба с наркотиците. "Тези хора са убийци – масови убийци. Не трябва ли да помислим и за правата на техните жертви?"

Идеята за затвора напомня на сцена от филм от поредицата за Джеймс Бонд - "Живей, а другите да умрат" (1973 г.). В нея агент 007 бяга от затвор, охраняван от крокодили, като скача върху главите им.

TrafficNews.bg