Ако сме от ентусиастите, които са си поставили като новогодишно обещание да започнат да тренират редовно, вероятно вече се чудим колко време ще е необходимо да се потим в залата, за да започнем да виждаме резултатите от позитивната промяна, която сме направили.
Отговорът е доста относителен, но ето какво може да следим и най-важното - да не губим мотивация, че не се получава. Защото освен усилия, си трябва и време. А и редица фактори също оказват влияние.
Ако искаме да поддържа форма и да бъдем максимално здрави, трябва спортът да се превърне в начин на живот за нас. Но ако спортуваме най-вече, за да изглеждаме добре, ето за колко време горе-долу ползите от тренировките стават видими.
Ако сме избрали аеробни упражнения като тичане или плуване, то с тях мускулите ми многократно се разширяват и свиват, което пък увеличава нуждата им от кислород. Затова тялото ни отклонява повече кръв от останалите части към тези мускули, които натоварваме най-много.
И ползите от този тип спортуване са на лице почти веднага - подобрява се кръвообращението, намаляват се възпаленията в тялото, подпомага се движението на ставите. Но ако искаме преди всички да свалим килограми, това няма как да стане като с магическа пръчка след един час тичане например. Оказва се, че може да видим резултатите по-скоро, ако сме с наднормено тегло.
В този случай с 30-40 минути спортуване всеки ден може да видим първите резултати от усилията ни дори още след две седмици. Важно условие за това обаче е да се храним здравословно през това време и да пием достатъчно вода. При хората с индекс на телесната маса в нормите прогресът най-вероятно ще стане видим след около четири седмици.
Това е така, защото колкото повече тежим, толкова повече енергия е необходима на тялото ни, за да функционира. Така някой по-тежък ще изгори повече калории от по-слаб човек, когато правят едно и също упражнение.
Освен това резултатите в посока отслабване стават видими по-скоро при мъжете, отколкото при жените. Това се дължи на естествено по-бързия метаболизъм в резултат на повечето мускули за сметка на мазнини в тялото. А обмяната на веществата се забързва допълнително от аеробната активност, която повишава и пулса ни. И когато изгаряме храната по-бързо и ефективно, тя не се трупа под формата на мазнини, обясняват от Daily Mail.
Но трябва да сме наясно, че няма винаги да сваляме килограми толкова бързо, колкото в началото. Постепенно този ефект ще отслабва, а по някое време ще попаднем в плато и показанията на кантара ще спрат да мърдат надолу. Това обаче е напълно нормално и не бива да ни отказва от спорта.
Ако пък тренираме с цел изграждане на мускули, ще ни е необходимо повече време, за да видим желания резултат. Ако всеки ден прави по 30 минути упражнения с тежести, мускулите ни ще започнат да изглеждат по-тонизирани след пет до шест седмици. Важно е постоянно да увеличаваме тежестите, за да може да постигнем търсения ефект. При повечето хора той се забелязва първо при бедрата и прасците.
Въпреки че на мускулите им трябва известно време, за да изглеждат така, както искаме, останалите ползи от силовите тренировки са осезаеми веднага след тях. Мускулният растеж подобрява здравето на ставите, както и цялостната стойка. А ние се чувстваме по-силни и изпълнени с енергия.
Проучване от 2020 г., публикувано в International Journal of Environmental Research and Public Health, установява, че възрастни мъже с добро хранене и подходяща хидратация могат да очакват да качат около 0,5 до два килограма мускули на месец с постоянни силови тренировки. Въпреки че при жените това трупане на мускули се случва по-бавно, отново е възможно постигането на завидни резултати за същия срок с постоянство.
Ако след прочетеното сме се мотивирали още повече да тренираме редовно, трябва да внимаваме да не прекалим с цел по-бързи резултати. Аеробната активност по 30-40 минути може да изпълняваме и ежедневно, но при силовите тренировки е важно постепенно да увеличаваме напрежението, за да не си докараме травми и повече вреди, отколкото ползи.
Източник: lifestyle.bg
Още от категорията
Кератопигментация: Татуирането на очите набира популярност