Сънят е една от най-важните и основни дейности за всеки един човек. Проблемите със съня засягат около 1/4 от населението в световен мащаб. От ключово значение е идентифицирането им и лечението на тези проблеми, тъй като недостатъчното количество сън оказва негативно влияние на здравето не по-малко от вредните навици и некачествената храна.
Защо е важен сънят?
Сънят е толкова важен, че има специалисти по сън, занимаващи се с проблемите на пациентите по тази тема, както и специален ден, посветен на съня – Световен ден на съня, който отбелязваме на 18 март. Негативни последствия от лошото качество на съня включват влошаване на менталното здраве, нарушаване на процеса на взимане на решения и опасност от развитие на различни заболявания.
Колко часа сън трябва да спим според възрастта си?
Не само качеството на съня е важно, но и количеството му. Центърът за контрол върху заболяванията и превенция публикува задълбочено изследване, което определя оптималното количество часове за сън според възрастта, пише Acualno.
Възраст 0–1 година: Новородените следва да прекарват между 14 и 17 часа на денонощие в сън.
Възраст 1–2 години: Бебетата на тази възраст имат нужда от 11 до 14 часа сън на денонощие.
Възраст 3–5 години: Децата на тази възраст трябва да спят между 10 и 13 часа на денонощие.
Възраст 6–12 години: Малките ученици се нуждаят от 9–12 часа сън.
Възраст 13–18 години: Тийнейджърите трябва да спят 8–10 часа на нощ.
Възраст над 18 години: От навършването на 18 години до 60 години се препоръчва да се спи между 7 и 10 часа, докато на възраст над 65 години са достатъчни 7–9 часа сън.
Сънят е от жизненоважно значение за здравето и благополучието на човека. Недостатъчното количество сън може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Затова е важно да се стремим към постигане на оптималното количество сън според нашата възраст, като същевременно отделяме внимание и на качеството на съня. Ако срещате проблеми със заспиването или сънят не ви осигурява необходимото възстановяване, консултирайте се със специалист по съня или лекар.