Престижна френска аукционна къща продаде китайска ваза, оценена на 2 хил евро за 9 милиона, съобщи в. "Гардиън". Председателят на аукциона разказва как се е формирала "война" за наддаване, довела до уволнен антикварен експерт и "травматизиран" продавач.
През 40-те години на размахване на чукчето в аукционната си къща на един хвърлей от кралския замък във Фонтенбло, Жан-Пиер Осена никога не е виждал нещо подобно.
„Това е луда история“, каза той. „Доста необикновено.“
Случката коства работата на един от експертите на аукционера заради китайската ваза, която той обяви за обикновен декоративен предмет на стойност 2 хил. евро най-много, но всъщност бе продадена за почти 8 млн., близо 4000 пъти над първоначалната стойност.
„Специалистът направи грешка. Само един човек срещу 300 заинтересовани китайски купувачи не може да бъде прав“, каза Осена. „Той работеше за нас, но беше уволнен. В крайна сметка това беше сериозна грешка", допълни той.
Необикновената история започнала по-рано тази година, когато французойка, живееща в чужбина, решила да продаде мебели и различни предмети от дома на покойната си майка в Бретан. След като поверява продажбата на вещите на Осена, вазата, която е принадлежала на баба й, е опакована, изпратена в Париж и поставена на търг за „мебели и произведения на изкуството“ от 200 лота, нито един от които не е оценен над 8 хил. евро.
Търгът започнал миналата неделя. Китайската ваза е от типа "tianqiuping" - от китайски "небесен глобус". Нарича се така, защото е с издължено гърло и заоблена, почти кръгла основа. Каталогът на аукциона я описва като "порцеланова и полихромна емайлирана ваза в синьо-бял стил с кълбовидно тяло и дълга цилиндрична шия, украсена с девет свирепи дракона и облаци с маркировка под основата.”
Приблизителната цена, между 1 500 и 2 000 евро, отразява мнението на експерта, че това е декорация от 20-ти век, а не рядък артефакт.
Осена каза, че подозренията му, че има нещо гнило, са били повдигнати, след като каталогът е бил публикуван онлайн и близо 500 души са се регистрирали, за да присъстват на изложбата на вазата, проведена 15 дни преди самия търг.
"Потенциалните купувачи бяха много въодушевени. Дойдоха с лупи и лампи на изложбата. Очевидно са видели нещо у вазата", обясни аукционерът.
"Имаше толкова много заявки за участие в наддаването, че се наложи да изключим сайта, добавиха от екипа на аукционната къща.
Изправен пред огромния интерес, Осена решил да не допуска онлайн наддавания и намалил броя на купувачите до 30. 15 души наддавали на живо в аукционната зала, а останалите 15 по телефона. Също така всеки участник трябвало да вложи 10 хил. евро депозит, за да участва.
"Веднага щом изложихме китайската ваза избухна неистово наддаване", отбелязва Осена За секунди цената на вазата се покачила на 100 хил. евро, след това на 200, 300, 400 хиляди докато един от купувачите не се провикнал и казал, че дава 2 млн. евро. Впоследствие офертата стигнала 5 млн. и наддаващите се стопили до 10 човека. Когато цената станала 7 млн. останали само двама души.
Крайната цена била 7,7 милиона евро и чукчето най-накрая ударило под аплодисменти в залата. Новият собственик на малката китайска ваза бил анонимен купувач от Китай, който с таксите трябва да плати 9,12 млн. евро.
Осена твърди, че клиентаката му е крайно травматизирана от случилото се. „Вазата е била в нейното семейство от поколения. Тя каза, че са слагали цветя в нея. Живяла е с предмета 30 години и никога не си е представяла, че струва толкова много“.
Аукционерът добави, че жената е доста обезпокоена и не желае да е в центъра на медийния интерес.
Предполага се, че в допълнение към вазата, изобразяваща дракон и облак - търсен мотив сред източноазиатските колекционери, някои може да са забелязали печат на Qianlong, китайски император от 18-ти век, който е свещена фигура за последователите на конфуцианството.
Експертът, който беше уволнен и не е назован, поддържа първоначалната си оценка.