Китай се готви да посрещне Годината на овцата, която според древния календар тази година настъпва в полунощ на 18 срещу 19 февруари. Днес е "чуси" - навечерието на Празника на пролетта.
Това е също и първият от едноседмичните празнични почивни дни, които се дават на държавните служители и работещите в държавните предприятия.
В частния сектор често се почива по две седмици - до Празника на фенерите, с който по традиция завършват новогодишните празненства.
За повечето от китайските семейства, които в миналото са били силно зависими от селското стопанство, новогодишните празници ще са и последната почивка, преди трудоемката работа на полето, свързана с пролетните посеви.
Китайският лунен календар датира от третото хилядолетие пр. Хр. Много от старинните обичаи се съблюдават и до днес.
В минусовите температури на Пекин и другите северни градове хората ще се съберат навън, за да изстрелят фойерверки в полунощ.
Тази година властите призоваха броят им да бъде ограничен, съобщи Асошиейтед прес. Лунната нова година настъпва с какофония от гърмежи, предизвикващи стотици наранявания и смъртни случаи.
Според старите предания пукотът на фойерверките прогонва злите духове и най-вече чудовището Нян, синоним на старата година. За опазване от зли уроки прозорците на повечето къщи са украсени с хартиени фенери с изображения на животни.
Входните врати пък носят надписи с пожелания за късмет, щастие, богатство, дълголетие и берекет. Когато приключат фойерверките, семействата в северната част на страната се прибират вкъщи, за да вечерят варени кнедли, докато южняците залагат на купа с лепкави оризови топчета, предаде ДПА.
Те се приготвят преди полунощ и се консумират след настъпването на Лунната нова година. Семействата от Северен Китай също приготвят кнедлите преди полунощ, като ги пълнят с месо и зеленчуци и често прибавят към тях паричка за късмет.
В първия ден на новата година хората по традиция посещават роднините си.
Женените двойки трябва да носят червени пликове с банкноти за децата и несемейните младежи в семействата, които посещават. Често и работодателите връчват такива пликове на своите служители под формата на бонуси.
В първия ден на новата година много китайци се въздържат от месни храни, защото по този начин предполагат, че ще постигнат дълголетие.
За будистите този ден е и рожденият ден на Смеещия се Буда, когато не трябва да се убиват животни. Повечето китайци изкарват празника, като се се събират край празничната трапеза с приятели и близки, гледайки телевизия, играейки на традиционни игри или пазарувайки по панаири и молове.
Носят се нови дрехи в червен или друг ярък цвят. Червеното според китайците носи късмет, а новите дрехи символизират новото начало.
Мнозина представители на нарастващата средна класа ще пътуват не само по страната, но и в чужбина. Туристическите фирми предлагат обилие от оферти за различни държави, в които обаче има един неизменен елемент - празничната новогодишна трапеза с китайска специфика.
За китайците не съществува въпросът коя година настъпва - на овена, овцата или на козата. Тези думи се обозначават с един и същ йероглиф "ян". На практика той изобразява животно с рога.
По повод Годината на овцата, както по-скоро е възприета на Запад, в Китай по магазините и сергиите е пълно с изображения на овци и кози.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Дневен хороскоп за 26 ноември: Козирог- бъдете търпеливи, Рак- зарадвайте половинката си