Кенгуруто може да се научи да общува с хората, подобно на това, което правят опитомените кучета. Животното е способно да използва погледа си, за да ни "насочи" и да поиска помощ, твърдят изследователи в проучване, публикувано в сряда.
В проучването са участвали 11 кенгура, които са живели в плен, но не са били опитомени. Десет от 11-те торбести внимателно са гледали изследователите. Според доклада, те са били поставени в ситуация, в която не могат да отворят кутия с храна. Девет последователно установили очен контакт с човека, а после контейнера. Смята се, че това е начин за насочване или жестикулиране към обекта.
"Тълкувахме това като умишлена форма на комуникация, молба за помощ. В действителност не се очаква дивите видове да се държат така, както тези субекти, затова е изненадващо ", каза Алън Макелигот, ирландски изследовател, ръководил проучването, пред Ройтерс в обаждане от Хонконг.
Констатациите оспорват схващането, че само опитомени животни като кучета, коне или кози общуват с хората. Предполага се, че много повече животни биха могли да схванат как те са способни да предадат значение на хората, твърди вестникът.
„Преди смятахме, че само опитомени животни се опитват да поискат помощ при проблем. Но и кенгуруто го прави. По принцип, по-вероятно е да бъде научено поведение, когато средата е правилна “, заключи съизследователят Александра Грийн от Университета в Сидни.