Италианско градче продава историческите си къщи за 1 евро, съобщава T+L, цитирано от profit.bg.

Бивона в Сицилия е поредното място, което се опитва да примами нови жители с обещанието за евтини имоти.

Управата му премахва някои ограничения и предлага данъчни бонуси, като се опитва да се открои от останалите.

Докато други градове изискват голям депозит за къща от 1 евро, Бивона се надява, че облигацията му за 2500 евро ще привлече по-осведомени инвеститори. Градът също така удължава периода на задължително обновяване на къщите до четири години.


"Въпреки многото празни сгради, старият център на Бивона все още е жизнен, пълен с история и много приветлив. Трябва да вдъхнем нов живот в него", заявява пред CNN Енджела Канизазаро, съветник по културата на града. 

Населеното място е от 1100 г. и преживява истински разцвет през Възраждането. То е заобиколено от маслинови и портокалови горички, китни долини и бадемови насаждения.

Градът се надява онези, които са омагьосани от природата му, да го превърнат в свой дом. Купувачите на сграда могат да я използват за дом, хотел, пансион, ресторант или магазин, но данъчните стимули ще бъдат дадени на онези, решили да живеят в Бивона.

Градът обаче трябва да се бори с много други населени места в Италия, които се надяват да увеличат населението си и всичките им стимули. Град в Сицилия, например, предлага на младите семейства паричен бонус, ако се сдобият с дете там.

Инициативата в Италия започна преди три години – продажба на стари къщи в отдалечени селски райони на симовличната цена от едно евро.

Ололай, Самбука, Кантиано, Мусомели и Дзунголи са малка част от селата, в които тези оферти се появяват.

Досега около 200 къщи са продадени за сумата от 1 евро, сочат данните в уебсайта casea1euro.it, предава Forbes.

Реалността обаче е доста по-различна – всъщност за придобиването на тези къщи са нужни много повече от 1 евро.

Първо, има редица условия, които купувачите трябва да следват. Те трябва да предоставят застрахователен депозит за сума между 1 000 и 5 000 евро, в зависимост от градчето, в което е имотът.

Купувачите трябва да представят плана си за реновация на дома пред местната управа, като в него трябва да има ясни срокове за изпълнение. Обникновено се поставя срок от 3 години.

Конкретните детайли за придобиване на къща за 1 евро зависят от различните общини. Така например, в Самбука са избрали да предлагат къщите на търг със стартова цена от 1 евро, вместо директно да ги реализират на пазара за символичната цена. 

Много от купувачите, мечтаейки да живеят край Средиземно море, могат да се окажат неприятно изненадани от реалната цена на домовете за 1 евро.

Ниската стартова цена прикрива огромните разходи за реновация на имотите.

В Самбука (Сицилия) минималните разходи за реновация, уточнени от градската управа, възлизат на 15 хил. евро, посочва Мередит Табоне, купувач на къща за 1 евро. В последните 10 години тя се интересувала да придобие дом в Южна Италия.

Планира първоначално да използва къщата от 18 век като ваканционен имот, където впоследствие да се пенсионира. Според нея разходите за реновация на имота ще достигнат сума от порядъка на 50 хил.- 60 хил. евро.

Друг купувач на имот в Самбука е Мсуд Ахмади, който е привлечен от местната архитектура и планира да живее по половин година в градчето.

„Заинтересован съм от реновирането на тези домове и влагането в общността”, казва Ахмади, който очаква разходите за цялата операция да достигнат 70 хил. евро. Той се е спрял на триетажна къща от 18 век.

Разходите за двамата купувачи могат да бъдат обаче доста по-високи от това, което очакват.