Във всяка балансирана диета можете да намерите място за сладкиши - основното е да спазвате умереност, да водите активен начин на живот и да получавате достатъчно сън.

Пресни плодове и берита

Може би най-лесният и полезен вариант за бърза закуска са пресни плодове и берита. Половината от среден грейпфрут, например, съдържа само 40 ккал - но около 65% от дневната доза на витамин С и 28% витамин А. 100 грама плодове, като боровинки, къпини, малини, приблизително имат същия брой калории, докато голями шепа ще ви даде 30% от дневната нужда на човек за магнезий. Повечето плодове имат много фибри (крушите се считат за лидери във фибрите), което намалява апетита. С други думи, плодовете ви помагат да се чувствате пълноценни по-бързо и допринасят за отслабването. Диетолозите препоръчват да ги консумирате 30 минути преди основното хранене - и не повече от 2-3 плода на ден.

Дъвка

Дъвката без захар може да надхитри вкусовите рецепти. Тя съдържа подсладители, на които мозъкът реагира, като произвежда същите „хормони на удоволствието“, както при консумацията на захар. Изследвания на американски учени показват, че дъвката намалява желанието за сладкиши, насърчава усещането за пълнота и спомага за загуба на излишни килограми. Основното нещо, което трябва да запомните за правилото „всичко е добре, ако е умерено“: най-добре е да дъвчете дъвка не по-късно от 15–20 минути след хранене.

Печени зеленчуци

Зеленчуци за ... десерт? Да, и е много вкусно! Зеленчуци, в които присъстват естествени захари, се превръщат в истинско лакомство, когато се готвят. Тиквата и морковите са чудесни за печене: просто залейте тънки филийки зеленчуци с малко количество мед, поръсете с ядки и канела и сложете във фурната за 30-40 минути - до лека карамелизация. По съдържание на фибри, витамини и минерали зеленчуците не са по-ниски от плодовете, а калоричното им съдържание е по-ниско: в 100 грама сурова тиква, например, само 26 ккал.

Извара

Нищо чудно, че изварата се счита за един от най-важните продукти в диетата на спортисти и фенове на здравословната диета. Съдържа аминокиселини, протеин, калций, фосфор, много витамини Б. Ястията от извара са леки и удовлетворяващи, след което дълго време не чувствате глад. Единственият проблем е, че самата извара не може да се нарече десерт, а вкусът и е доста скучен. Можете обаче да готвите много нискокалорични ястия от извара. Например, може да добавите малко кефир, стафиди и сини сливи и да разбиете сместа в блендер или кухненски робот до гладкост. Калоричното съдържание на такъв продукт е не повече от 75–90 kcal на 100 грама.

Желе

Естественото желе съдържа много вода и малко захар, което го прави един от най-нискокалоричните сладки неща - съдържа само 65–80 kcal на 100 грама. За да замръзне желето, към него се добавя желатин или агар-агар (екстракт от морски водорасли). Тези съставки са богати на аминокиселини, които имат благоприятен ефект върху състоянието на косата, ноктите и ставите и подобряват работата на червата. Сладкишите на базата на желатин са лесни за приготвяне у дома, като използвате плодови сокове, извара и горски плодове. Между другото, известната италианска панакота също е вариант на темата за желето, която обикновено се приготвя със сметана. Заменяйки сметаната с мляко, получавате нискокалорична версия на този прекрасен десерт.

Сорбет

Класическият сорбет се състои само от замразено плодово пюре - не съдържа мазнини, което го прави може би най-полезната версия на сладолед. Калорийното му съдържание (80–100 ккал на 100 грама) е два до три пъти по-ниско от това на традиционния сладолед, приготвен от сметана и мляко. Витаминът обикновено се съхранява в индустриалния сорбет, тъй като плодовете за него се замразяват почти веднага след прибирането на реколтата. Сорбет може да се приготви и у дома, като блендирате нарязани замразени плодове с малко вода. И ако вземете замразени банани като основа, сорбетът ще се окаже по-плътен и подобен на истинския сладолед.