Техник на ветрогенератори и медицински сестри ще са най-търсените професии в следващите 10 години. Практикуващите тези длъжности ще се увеличат съответно с 68,2 и 52,2% до 2030 г.
Това прогнозира Бюрото по трудова статистика на САЮ. Според него между 2020 и 2030 г. ще бъдат създадени 11,9 млн. нови работни места, като общият темп на растеж е 7,7%.
Техниците на ветрогенератори ще се увеличат най-много процентно в този период. В числово изражение обаче това са едва 4700 броя специалисти. Процентно на трето място се нареждат монтажистите на соларни панели с ръст от 52,1%, или 6100 души. Бързият растеж се дължи на търсенето на възобновяема енергия.
В числа обаче най-много ще нарасне броят на личните медицински помощници - с 1,130 млн. повече. Медицинските сестри ще се увеличат със 114,9 хил., а мениджърите на медицински и здравни услуги - със 139,6 хил. Общо девет от 20 -те най -бързо растящи работни места са в здравеопазването или сродните области, тъй като най-голямото поколение - хората, родени между 1946 и 1964 г., вече остарява, а хроничните състояния се увеличават.
Личните помощници ще представляват над 1 млн. нови работни места през следващото десетилетие - почти 10% от всички. Тези работници обаче са и най -нископлатените в списъка (виж таблицата). Работните места, свързани с компютри и математика, също ще имат висок ръст.
От друга страна, осем от топ 20 на намаляващите професии са свързани с офис и административна поддръжка. В същото време в момента това е най-голямата категория работни места в САЩ. Заетостта, свързана с производството на стоки и услуги и в областта на продажбите, също отбелязва спад.
Автоматизацията е основната причина за спада в търсенето на повечето от професиите. Например софтуерът, който автоматично преобразува аудио в текст, ще намали нуждата от пишещи машини. Именно машинописците са на първо място в класацията - те ще намалеят с 36%, или 16,3 хил. души, предава 24 часа. Същото се отнася за часовникари, обущари, телефонисти.
Повечето от най-бързо намаляващите работници са с по-ниски заплати, изключение правят само операторите на ядрени електроцентрали, които печелят над 100 хил. долара годишно.
Заетостта им обаче ще намалее с 33% през следващите 10 години, като това са 1800 души. Причината е, че от 90 -те години на миналия век не са открити нови ядрени централи, а ядрената енергия е изправена пред силна конкуренция от възобновяеми енергийни източници.