Трудното заспиване е често срещан проблем, който засяга хора от всички възрасти и може да има разнообразни причини – както физически, така и психически. Въпреки че понякога се възприема като нещо временно и безобидно, хроничното затруднение със заспиването може сериозно да влоши качеството на живот, да доведе до постоянна умора, раздразнителност, понижена концентрация и дори до здравословни проблеми. За да се намери ефективно решение, е важно първо да се разбере на какво може да се дължи трудното заспиване.

Една от най-честите причини е стресът. Когато умът е ангажиран с мисли, тревоги и притеснения – било то свързани с работа, личен живот или финансови проблеми – нервната система остава в състояние на повишена активност. Дори тялото да е изморено, умът отказва да се „изключи“, като по този начин възпрепятства процеса на заспиване. Това състояние често е съпроводено с повишена сърдечна честота, напрежение в мускулите и неспокойно въртене в леглото. Стресовите хормони, като кортизолът, допълнително поддържат организма в будно състояние, вместо да позволят на съня да настъпи естествено.

Друг фактор, който силно влияе върху способността за заспиване, е употребата на технологии преди лягане. Екраните на телефони, таблети, компютри и телевизори излъчват синя светлина, която потиска производството на мелатонин – хормонът, отговорен за регулирането на съня. Когато този хормон не се отделя в достатъчни количества, организмът не получава ясни сигнали, че е време за сън, което затруднява процеса на отпускане и заспиване. Освен светлината, съдържанието, което консумираме онлайн – новини, социални мрежи или дори филми – може да активира мозъка и да предизвика емоционален или ментален стимул, който пречи на релаксацията.

Храненето също оказва влияние върху съня. Консумацията на кофеин или тежка, мазна храна вечер може да доведе до трудно заспиване. Кофеинът е стимулант, който остава активен в организма с часове след приема и може да наруши вътрешния биологичен часовник. Алкохолът, въпреки че често предизвиква сънливост, в действителност влошава качеството на съня и може да доведе до нощни събуждания и неспокоен сън.

Липсата на рутинност също може да бъде причина за затруднения със заспиването. Когато човек си ляга и се събужда по различно време всеки ден, тялото губи усещането за ритъм. Биологичният часовник, известен като циркаден ритъм, се обърква, което може да доведе до безсъние и проблеми със заспиването. Създаването на постоянен режим на сън и изграждането на ритуали преди лягане – като например топъл душ, четене на книга или медитация – може значително да помогне за по-лесно потъване в сън.

Някои физически състояния също влияят на съня. Хормонални промени, като тези по време на менопауза или бременност, често водят до безсъние, пише puls.bg. Също така, заболявания като синдром на неспокойните крака, хронична болка, гастроезофагеален рефлукс (ГЕРБ) или апнея по време на сън могат да направят заспиването трудно или да причинят чести събуждания през нощта.

Психичните разстройства като депресия и генерализирано тревожно разстройство са други чести причини за нарушения в съня. При тях мислите често са натрапчиви, негативни и трудно контролируеми, което затруднява отпускането. В някои случаи дори самият страх от това, че няма да успеем да заспим, поражда още по-голямо напрежение, което превръща проблема в порочен кръг.

Създаването на спокойна вечерна рутина, избягването на стимуланти, редовната физическа активност и изграждането на стабилен режим на сън са все методи, които могат да подобрят способността за заспиване и да възстановят естествения ритъм на организма.