Роден в Белгия, Винсент Калбо е сензация в съвременната архитектура, добива голямата си популярност най-вече с невероятните си проекти за енергийноефективни сгради, разказва „Списание 8″.
Той успява да интегрира в работата си уникални футуристични елементи, съчетани с най-прогресивните зелени технологии. Неговата архитектурна компания в момента развива проект за преобразяването на Париж в истинска екологична мечта до края на 2050 г.
Проектът е част от големия план за енергията и климата, който включва предложение за изграждането на няколко енергийно ефективни небостъргача в сърцето на града.
„Умният град“, както е наречен амбициозният проект, се стреми едновременно да интегрира екологична устойчивост и да съхрани най-характерното от историята. С цел да се справи с големия жилищен проблем на пренаселения Париж, както и с емисиите на огромни количества парникови газове, екипът предлага да бъдат издигнати 8 зелени кули.
Вдъхновен директно от природата, дизайнът на сградите ще допълни съществуващата архитектурна среда в метрополиса. Част от тези небостъргачи, като Планинската кула например, ще бъдат конструирани върху стари сгради. Според архитектите това може да се постигне, като тежестта се разпредели равномерно върху неизползваните комини и тръби на вече съществуващите сгради.
Също така новите блокове ще включват арсенал от зелени технологии, като пасивно отопление и изстудяване, „живи“ стени от различни видове растения, както и възможност за събиране на дъждовната вода.
„Умният град“ включва още обществени градини и висящи зелени пространства, които ще пречистват и освежават въздуха. Проектът цели да се усвои максимално използването на слънчева енергия.
Екстериорът на Мангровата кула е покрит с електрохимически фотоволтаични клетки, които ще покриват електрическите нужди на сградата.
Биофасадата на кулата Фотосинтезис пък има възможност да произвежда значително количество биогориво. На нея ще бъде инсталирано и устройство, което ще използва вятърни турбини, за да осигурява енергия за осветление.
Както и и в другите проекти на Винсент, и в този кулите ще бъдат с различно приложение, ще имат както бизнес-, така и жилищна част, а също и обществени и търговски пространства. Подобен род сгради биха намалили значително нуждата от пътуване на големи градски разстояния, а по този начин – и емисиите на въглерод и други вредни изпарения.
TrafficNews.bg