За някои хора да стават рано сутрин е лесно и естествено. За други обаче е сериозно предизвикателство. Да си ранобуден обикновено е въпрос на множество фактори, но не означава, че човек не може да си помогне и да улесни ставането рано сутрин, отбелязва CNET.

Отговорът се крие в качеството на съня и създадените навици. И двете могат да се променят и подобрят, но изискват три действия: планиране, дисциплина и постоянство.

Трудното ставане сутрин обикновено е следствие на събуждане в неподходяща фаза на съня или на некачествено спане през нощта. Първото може да се регулира с опит и изграждане на навици, но второто може да е малко по-трудно, тъй като има огромен брой фактори, които да са причина.

Например твърде дълга дрямка през деня (над 20 минути) или твърде късна дрямка (след 15 ч). Пиене на кафе твърде късно, твърде много и/или твърде тежка храна за вечеря, прекалено много алкохол, преумора и дори неподходяща температура в стаята.

Ето и няколко практични съвета как постепенно човек да се научи да става по-рано:

Например да започне постепенно да наглася будилника си с 15 минути по-рано през няколко дни докато достигне желаното време за ставане. Веднага с този навик трябва да започне и изграждането на по-трудния - да не се използва бутона за отлагане на алармата, а да се става още с първия сигнал.

Следващата препоръка е осигуряването на ярка светлина след ставане. Това прекъсва производството на мелатонин и помага за настройка на биологичния часовник към по-ранен час.

Спазването на графика за ставане трябва да продължи дори и през почивните дни, особено докато навикът бива изграждан. Едва след по-трайно установяване на навика, човек може да си поволи да поспи малко повече, но и това трябва да се прави по изключение.

Съветите включват още бърз душ или измиване на лицето, богата на протеин закуска и избягване на дрямките през деня. А за вечерта остават класическите съвети - без кофеин,без тежки храни и прекалено много алкохол, както и избягване на твърде ярката светлина.