Страхът от шофиране не е необичайно. От него страдат както начинаещи, така и опитни шофьори. Психолозите наричат ​​това състояние амаксофобия, като то може ограничи маршрутите, пред които пътувате, да предизвика безпокойство и дори пристъпи на паника. Но може да се управлява, категорични са експерти.

Има някои основни катализатори за този страх. Сред тях са:

шофиране по магистрали с висока скорост.

необходимостта от престрояване в платно с голям поток от превозни средства.

задължението за преодоляване на кръстовища със сложен модел на движение и навигация на пътни възли на много нива.

Интересното е, че шофирането често няма нищо общо с нивото на тревожност. Според учените около 5% от хората по света са засегнати от амаксофобия. Тоест 400 милиона души се страхуват да шофират. И сред тях има дори опитни шофьори, които са се научили да шофират още преди десетилетия. И те се страхуват не по-малко от това, че трябва да седят на шофьорската седалка, отколкото начинаещите. Това предполага, че не става въпрос само за опит, но и за психологическите характеристики на човек.

Психологически причини за страх от шофиране

Страхът от шофирането не възниква просто така, от нищото. Не се случва вчера уверено да карате по магистралата, да изпреварвате и да сменяте лентите, а днес без никаква причина вече се чувствате зле, докато вървите към колата си. Не, страхът от шофирането винаги има корени.

- Отрицателен опит – дори малък инцидент или някакъв дребен инцидент на пътя може да задейства механизма на страха.

- Страх от загуба на контрол – много хора се страхуват дори не от собствените си грешки, а от непредсказуемото поведение на другите участници в движението.

- Страх от критика от пътници или други шофьори. В този случай жените са по-склонни да бъдат изложени на риск. Според проучване на ResearchMe, 72% от жените зад волана са били подложени на тормоз на пътя поне веднъж, а една трета от жените признават, че редовно получават ненужни съвети и обидни коментари за стила си на шофиране.

- Диво въображение – склонността да си представяме най-лошите сценарии за развитие на събитията.

Важно е да се разбере разликата между здравословна предпазливост и ирационален страх. Първото помага да останете в безопасност, вторият ви пречи да живеете пълноценно. Факт е, че страхът в крайна сметка може да нарасне от предпазливост. Мозъкът ни е склонен да преувеличава опасността в непознати ситуации. Това е древен защитен механизъм, който е бил полезен на нашите предци преди милиони години, но който често ни пречи през XXI век.

Психологически техники за преодоляване на страха от шофиране

Когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) може да ни помогне да се преборим със страха. Нейният метод се основава на търсенето и промяната на неадаптивни, тоест стресиращи, мисли и след това корекция на поведението. Cъществуват редица ефективни инструменти за справяне със страха от шофиране. Изберете този, който ви харесва най-много.

1. Систематична десенсибилизация

Звучи сложно, но всъщност всичко е съвсем просто. Този метод включва постепенно потапяне в плашеща ситуация. Започнете с най-лесното. Просто седнете в паркираната си кола, докато се почувствате комфортно. След това стартирайте двигателя, но не се движете. Следващата стъпка е да шофирате по пусти улици рано сутринта. Всичко е като в компютърна игра - започнете от основните позиции и постепенно преминете към по-трудно ниво. Дори не е забранено разтягането на процеса за няколко дни или седмици. Основното правило: слушайте себе си и не шофирайте със сила.

2. Преструктуриране на мислите

Възможно е до този момент да сте се занимавали само с преструктуриране на заеми. Но преструктурирането работи и с мислите. Как? – Просто е: научете се да забелязвате и преформулирате негативните си мисли. Например, вместо "Определено ще попадна в катастрофа", кажете си: "Знам как да шофирам, което се потвърждава от шофьорската ми книжка. Спазвам правилата за движение и внимателно наблюдавам пътя." Ако е възможно, запишете страховете си и ги анализирайте рационално.

3. Визуализирайте това, което искате

Смята се, че в момента на визуализация нашето подсъзнание се задейства и мозъкът, независимо от волята и действията на човек, започва да се стреми към желаното - например да кара кола без стрес и безпокойство. Редовно си представяйте колко спокойно и уверено карате кола. Опишете тази картина: как ръцете ви са уверено на волана, как ясно виждате пътя и контролирате ситуацията, колко лесно вземате решения в различни ситуации на пътя.

4. Разрежете страха на части

Тази техника може условно да се нарече "Подход един по един". Разделете страха си на конкретни компоненти. Какво точно ви плаши? Потегляне? Престрояване? Паркиране? Завиване наляво през насрещния трафик? Работете с всеки елемент поотделно. Както се казва, ако не знаете откъде да започнете, започнете отначало.

След като идентифицирате специфичните аспекти на страха си, направете план за постепенното им преодоляване, от най-лесните до най-трудните. Отбелязвайте постиженията си в дневник и се награждавайте за всеки напредък, дори и малък. Записвайте всяко пътуване, като отбележите дата и час, маршрут и продължителност, ниво на тревожност по скала от 1 до 10, какво се е получило добре и върху какво друго трябва да се работи, какви техники използвахте, за да се успокоите зад волана?

Ако разбирате, че справянето със страховете е сравнително лесно за вас, свържете принципа на моделиране с една от горните техники. Наблюдавайте уверените шофьори и анализирайте как точно действат в ситуации, които ви плашат. Това ще ви позволи да се настроите на положително настроение, да "откраднете" няколко трика от тях в случай на спешни случаи и по принцип да се чувствате по-уверени зад волана.

Имайте предвид, че за тези, които се паникьосват по време на шофиране, е много полезно да кажат действията си на глас по време на шофиране. Това кара мозъка ви да премине от емоционален отговор към рационално мислене, пише Automedia.

Дихателни практики и физически техники за борба със страха от шофиране

Случва се пристъп на тревожност да се случи директно зад волана. Без паника! Има и няколко доказани техники в това отношение: 

1. Диафрагмено дишане

Диафрагменото дишане активира парасимпатиковата нервна система, намалявайки нивата на хормона на стреса. Не е тайна, че някои професионални пилоти използват тази техника на пистата преди старта – тя помага да поддържате ясното си мислене в стресови ситуации. Запомнянето на правилната механика не е толкова лесно. Така че е по-добре да запишете кратка аудио инструкция за диафрагмено дишане на телефона си и да я включвате преди всяко пътуване.

Така че, ако почувствате, че идва паника, намерете безопасно място за спиране. Поставете едната ръка на гърдите си, а другата на корема. Вдишайте през носа, броейки до четири, и ръката на корема трябва да се вдигне. Задръжте дъха си за секунда и бавно издишайте през устата, броейки до шест. Повторете 10 пъти. Проучванията показват, че редовното практикуване на диафрагмено дишане не само намалява ситуационната тревожност, но и повишава общата устойчивост на стрес.

2. Дихателна техника "4-7-8"

При създаването на тази техника нейният автор д-р Андрю Уейл от Аризона (САЩ) се вдъхновява от дихателните практики от йога. Оказа се повече от ефективно. В момента техниката 4-7-8 се счита за незаменим инструмент за бързо намаляване на нивата на тревожност. По-добре е да го направите преди пътуването.

Вдишайте бавно през носа си за 4 секунди, задръжте дъха си за 7 секунди и след това издишайте бавно и силно през устата си за 8 секунди. Повторете цикъла четири пъти. Дишането в този ритъм активира парасимпатиковата нервна система, която е отговорна за релаксацията.

С редовна практика ще забележите, че тялото започва да свързва определен ритъм на дишане със състояние на спокойствие и с течение на времето ще бъде достатъчно да направите 1-2 цикъла, за да почувствате облекчение.

Между другото, много шофьори отбелязват, че техниката 4-7-8 помага да се успокоите не само по време на пристъп на тревожност, но и когато са раздразнени в задръствания или под стрес, причинен от агресивното поведение на други участници в движението.

3. Прогресивна мускулна релаксация

По правило пристъпът на тревожност е придружен от напрежение в мускулите. Схващаният при шофьорите обикновено се намират в следните зони: челюст, врат, рамене, ръце и гръб.

Ако се научите да разпознавате първите признаци на мускулно напрежение, това ще ви помогне да предотвратите ескалацията на тревожността и по този начин да я спрете в начален стадий. Когато шофирате, не можете напълно да отпуснете цялото си тяло, но нищо не ви пречи постоянно да напрягате и отпускате отделни мускулни групи. Започнете с пръстите на краката, след това преминете към прасците, бедрата и така нататък нагоре по тялото. Обърнете специално внимание на раменете и шията - тук често се натрупва напрежение.

4. Акупресура

Със сигурност сте чували за биологично активни точки (BAP). Тези точки са свързани с активирането на парасимпатиковата нервна система и намаляване на кортизола, хормона на стреса. Ако забележите първите признаци на паника, намерете безопасно място за спиране и прекарайте 3-5 минути на акупресура. Уверяваме ви, че това е много по-ефективно, отколкото да се опитвате да потиснете на растващата тревожност в себе си.

Следните акупресурни точки помагат за облекчаване на острата тревожност:

точката между веждите – леко я натиснете, придружавайки я с кръгови движения за минута.

точка в центъра на дланта – натиснете с палеца на другата ръка за 2-3 минути.

Какъв резултат да очаквате?

Невъзможно е да се каже кои методи са по-ефективни - психологически или практически. Това е интегриран подход, който работи най-добре. Ето защо, ако проблемът е толкова остър, че намалява качеството на живота ви, време е да действате.

Идентифицирайте специфичните аспекти на шофирането, които предизвикват страх.

Направете план за постепенно потапяне в процеса на шофиране.

Овладейте поне една дихателна техника.

Намерете някой, който ще ви подкрепи в желанието ви да преодолеете страха от шофирането и няма да ви позволи да се откажете.

Отделете 15 минути на ден, за да визуализирате увереното шофиране.

Водете редовно дневник за напредъка си и се хвалете за победите си.

И накрая, най-важното - не се опитвайте да се отървете от страха от шофиране напълно, научете се да действате въпреки това. Водата не спира да бъде мокра, защото сте се научили да плувате. Но пречи ли ви този факт да се наслаждавате на плуването? Същото е и с шофирането - може да се чувствате малко нервни зад волана, но все пак да шофирате с увереност. Започнете да прилагате предложените техники днес и всичко определено ще се получи!