Дървените мебели са красиви и издръжливи, но имат един малък проблем - лесно можем да оставим неприятни петна от тях дори от минимално количество вода. Ако оставим чашата си на дървена маса например, когато я вдигнем можем да бъдем неприятно изненадани от мокрите петна, останало върху повърхността.
Има два типа подобни петна. Tези, които вече са потъмнели, губят надеждата ни да успеем да ги изчистим. Цветът им подсказва, че водата вече е проникнала дълбоко в дървото и неговото покритие. Единственото решение в подобни случаи е да лакираме наново повърхността.
Ако успеем веднага да попием разлятата вода, може да изчакаме няколко дни, за да видим дали бялото петно ще изчезне само. Това важи само за нови мебели, защото те вероятно имат покритие, което няма да й позволи да попие.
Но при старите, които не са лакирани скоро, покритието вероятно е загубило защитните си свойства и е важно да действаме веднага. Има няколко начина с подръчни средства.
За скорошни петна от вода може да използваме сешоар, с който ще подпомогнем процеса на изпаряване на водата от горните слоеве, за да не достига до по-долните. Включваме уреда на най-ниска степен и го държим насочен към петното за десетина минути като не се приближаваме прекалено близо. След това изчакваме още толкова време и опитваме пак, ако е необходимо. А финалната стъпка е да попием изпарената вода от повърхността.
Когато петната са бели и са върху стари или нови мебели, може да опитаме да ги премахнем и с ютия. Уредът отново трябва да бъде на ниска температура, а с нея отново целим изпаряване на попилата в повърхността вода. Много важно е обаче ютията да не изпуска пара и вода, защото ще получим обратния ефект, поясняват от Reader's Digest.
Пастата за зъби също може да ни бъде от полза за почистване на мокри петна от дървени мебели. Важното е тя да не бъде под формата на гел и е най-добре да е избелваща, за да съдържа малки, абразивни частици. Просто слагаме малко от пастата върху петното и правим кръгови движения върху него за не повече от минута, след което избърсваме внимателно. И веднага ще разберем дали е проработило или не.
Солта също може да бъде ефективна при леки и скорошни мокри петна. Както знаем, тя абсорбира водата и на това се дължи нейния ефект в случая. Просто поръсваме малко количество върху петното и оставяме да попие разлятото за 10-20 минути. Важно е обаче да не търкаме силно, защото с абразивността си солта може да увреди покритието на повърхността.
За мокрите петна върху дървени мебели може да изполваме и един наш добре познат съюзник в домашното почистване без химикали - ябълковият оцет. Смесваме равни части от него и вода в едно шише, намокряме леко микрофибърна кърпа и я притискаме към петното, като я оставим така за около час. Важно е да не е прекалено мокра, за да не постигнем отново обратния ефект.
Източник: lifestyle.bg