Много хора се чувстват неприятно, когато стане въпрос за разпределяне на личния им доход или пък за пестене на пари. Това не е изненадващо - начинанието е трудно, особено ако сте от хората „с широки пръсти“. Въпреки всичко винаги е добре човек да мисли в перспектива и да заделя по малко всеки ден, за да си достави чувство на сигурност. Колкото и да ви е трудно да спестявате, знайте , че все пак има надежда.
Ето 6 варианта, с които ще можете да пестите без да се отказвате от нещата, които ви носят радост:
Методът 20/80
При този модел, когато получите заплатата си, отделете веднага 20% от нея в спестявания. Просто си представете, че печелите с 20% по-малко. Ако числото е твърде голямо за вас, пробвайте първоначално с 5 или 10% от дохода.
Методът 60/10/10/10/10
С 60% от парите покривате основните си нужди. По 10% заделяте за след пенсионирането си, за забавление, за големи и обмислени покупки, за извънредни неща като лечение или ремонт на колата.
Методът 10%
Наподобява на 20/80. При него отделяте 10% от прихода си, като по този начин няма да нарушите начина си на живот и да се лишите от значими неща.
Методът на половинките
Тук отделяте половината от парите си за всекидневни нужди, а другите отиват в спестовната сметка. Когато се наложи, прехвърляте пари в разплащателната си сметка. Подходяща е за хора, които харчат наистина много.
Методът на четирите плика
Тук първо отделяте 10-20% от дохода си за спестявания. След това отделяте пари за задължителните неща - сметки, наеми, кредити. Останалата сума я разделяте на 4 и я поставяте в по един плик. Разполагате с по 1 за всяка седмица.
Методът на баба
Тук идеята е проста. Отново трябват пликове. Върху всеки се пише за какво ще е - за храна, за дрехи, здраве, кола и тн. Всеки път взимаме пари от съответния плик в зависимост от това, за което са ни нужни. Ако свършат парите за дрехи например, просто не купуваме дрехи. А каквото ни остане, го спестяваме.