Лукът е един от най-използваните зеленчуци в кухнята. Той е добавка към много ястия, на които придава специален вкус. Но дори да обичаме да го ядем - независимо дали в салата или сготвен, със сигурност не обичаме да го режем.

Е, вече може да се изхитрим с някой помощник като чопър, но ако се придържаме към обичайния метод на обработка, ще трябва да приложим някой и друг трик, за да си спестим сълзите. Те са следствие от защитния механизъм, който лукът използва, за да не бъде изяден - въпреки че при хората явно не е достатъчно ефективен.

Зеленчукът има специфична клетъчна структура и когато тя се повреди, се създава реакция между ензими и аминокиселини, които образуват серни съединения, както и друг ензим, който изпраща пари във въздуха - и те са основната причина да ни люти на очите. Това лютене всъщност е от сярната киселина, която дразни роговицата и кара окото да произвежда сълзи, за да се изчисти от дразнителя по-бързо. Ето няколко начина да предотвратим всичко това.

Снимка 657873

Вентилатор

Ако го включим в близост до мястото, на което режем лука, отделените съединения няма да достигнат до очите ни и да ни карат да си поплачем с ножа в ръка.

Очила

Много логично, лесно и наистина ефективно. Става с всякакви видове - диоптрични, слънчеви, а дори и за плуване. така създаваме механична преграда пред очите и ги предпазваме.

Снимка 657875

Охлаждане

Друга тактика е да охладим главите лук, преди да пристъпим към рязането. За целта ги оставяме в хладилник или в купа с ледена вода за около 20 минути. Замразяването на лука обаче променя неговата структура, затова е подходящо, само когато ще го готвим в супа или яхния например. Не е добре и постоянно да го съхраняваме на студено, защото така губи вкусовите си качества, припомня CNN.

Затопляне

Да сложим лука в микровълновата за 30 секунди действа по същия начин както да го охладим шоково. Но тук отново не трябва да очакваме да остане хрупкав след това. Е, поне няма да ни разплаче.

Киселина

Този метод е по-ефективен от предишните два, защото ни спестява сълзите, но запазва вкусовите качества на лука. Ако добавим някакъв вид киселина към лавата лук, това ще намали усещането за парене и отделянето на серни изпарения. Нуждаем се само от няколко капки оцет или лимонов сок.

 

Източник: Lifestyle.bg