Загубата на коса под една или друга форма, поради естествени причини или като страничен ефект от терапия, е проблем за мнозина. В много от тези случаи, особено при лицата с естествен косопад, процесът не е обратим. Проучванията показват, че загубата на коса може да има значителен ефект върху самооценката и качеството на живот както на жените, така и на мъжете, тъй като повечето култури отдават голямо значение на естествената коса.
В някои случи за справянето с проблема се използват по-целенасочени интервенции, като трансплантация на коса. Тази процедура включва трансплантация на космени фоликули от една част на тялото на човек в друга (скалпа). Въпреки това, нови и по-устойчиви възможности за възстановяване на косата е възможно да бъдат въведени скоро.
Някои скорошни изследвания са фокусирани върху използването на стволови клетки за отглеждане на нова, естествена човешка коса. Изследователи от Медицинския център на Колумбийския университет в Ню Йорк са разработи метод за отглеждане на нова човешка коса, който разчита на методи за 3D принтиране. Учените са успели да отгледат косми от мишки в лабораторни условия, но са имали проблеми да постигнат същото с човешки косми, пише Puls.bg.
Първият опит на учените за отглеждането на човешка коса е включвал създаването на малки клетъчни сфери и суспендирането им в капки течност. След това тези сфери са били имплантирани в кожа на мишки, за да бъде установено дали космите ще растат. Изследователите не са били доволни от този подход, защото въпреки че някои от имплантираните клетки са образували нова коса, други не са успели да се развият.
След това екипът от учени е решил да експериментира с техники за 3D принтиране, за да бъде проверено дали е възможно да бъде създадена микросреда, която имитира в по-голяма степен естествената среда на човешките космени фоликули. Изследователите докладват за процеса и резултатите на изследването в статия в Nature Communications.
В крайна сметка учените са създали пластмасови матрици със стърчащи разширения, широки половин милиметър, благодарение на технологията за 3D принтиране. След това те са успели да накарат човешка кожа да расте около матриците. Учените са поставили клетки от космени фоликули, като са добавили и клетки, произвеждащи кератин отгоре. И накрая, те са стимулирали растежа на косми чрез добавяне на различни растежни фактори. След това за не повече от 3 седмици клетките са генерирали човешки космени фоликули, които са успели да образуват косми.
Учените отбелязват, че този процес все още е далеч от съвършенството. Независимо от това, той има потенциала да създаде устойчив източник на естествени космени фоликули за трансплантации и да осигури коса на всеки човек, който може да се нуждае от нея. Изследователите посочват, че отглеждането на човешки косми по този начин, в лаборатория, също може да бъде полезно във фармацевтичните изследвания, като дава повече свобода на учените да търсят или тестват нови лекарства за растеж на косата.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 24 ноември: Скорпион - бъдете по-сдържани, Овен - отпуснете се