Как да си направите микроскопски препарати и да проведете собствен експеримент? Какво не знаете за слънчевите затъмнения по света? Как да построите мост, геодезически купол или арка? Отговорите на тези и още много въпроси дава Европейската нощ на учените 2019. Чрез вълнуващи демонстрации и опити събитието потапя гражданите в света на науката. То се провежда всяка година едновременно в около 300 града в цяла Европа и по света. През 2019 г. Европейската нощ на учените ще се проведе на 27 септември, петък, в София, Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Община Долна Митрополия, Плевен, Пловдив, Рожен, Русе, Сливен, Стара Загора, теснолинейката Септември-Добринище. За всички събития от Нощта на учениет входът е свободен.
Ето част от събитията, които предлага програмата в София:
Античен комплекс „Сердика“ – централна локация
Под стъкления купол на Ларгото между МС и Президентството
18:00 – 18:30 Официално откриване
Официално откриване на "Европейска нощ на учените 2019" и обявяване на победителите в конкурсите REFRESH VIDEO, REFRESH VOICES, REFRESH GIRLS и REFRESH TOUCH.
18:00 – 21:30 Магия REFRESH: Щандове с експерименти, демонстрации и опити
Институт по молекулярна биология – БАН
Надникнете в света на молекулярните биолози през обектива на микроскоп, направете микроскопски препарати и проведете собствен експеримент.
Институт по астрономия с НАО – БАН
По случай 100-годишния си юбилей, Международният астрономически съюз (МАС) организира глобалната кампания "Дайте име на екзосвят – МАС100". За всяка държава е отделена една екзопланетна система – научете за „българската“ и участвайте с предложения за нейното име!
Институт по астрономия с НАО – БАН
Последното пълно слънчево затъмнение се състоя на 2 юли 2019 г. Екип на Института по астрономия пътува до Чили, за да наблюдава слънчевата корона по време на тоталитета. Ще научите за тази вълнуваща експедиция, както и повече за слънчевите затъмнения по света.
Институт по астрономия с НАО – БАН
Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО - БАН ще разкаже как работи спектралният анализ и поляриметрията и каква информация ни дават за звезди и галактики на милиони светлинни години от нас.
Институт по механика – БАН
Демонстрации на изследвания в областта на реологията на нанокомпозитите и фини тестове на микро и нано ниво. Ще бъдат показани реални наноматериали и компютърни симулации.
Технически университет – София
Умното използване на съвременните технологии може да улесни сериозно ежедневието ни. Гид в бързопроменящия се свят на технологиите ще бъде Ангел Петков, докторант в Технически университет – София, иноватор, дизайнер, изобретател и автор на патенти.
Химикотехнологичен и металургичен университет
Изследвайте Космоса с Асен Матеев и се опитайте да възпроизведете първите изследвания в една бъдеща марсианска аналитична лаборатория с доц. д-р инж. Андриана Сурлева от Химикотехнологичния и металургичен университет.
Национален център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ)
Учените от Националния център по заразни и паразитни болести ще демонстрират основните стъпки в проучването на епидемиите и под формата на игра, ще приложат методите за проучване.
Софийска зоологическа градина
Запознайте се с научноизследователските дейности и проекти в Софийския зоопарк, както и с провежданите там образователни програми и с богатата и разнообразна колекция от над 200 животински вида от цял свят.
Детска архитектурна работилница
Вижте и научете повече за устойчивите архитектурни структури: мост, геодезически купол и арка.
Първа частна математическа гимназия (ПЧМГ)
Знаем, че геометрия се учи с лист и молив, но по време на Европейската нощ на учените можете да оставите моливите вкъщи! Заедно с учениците от ПЧМГ и малко хартия в ръце, всеки ще може да усети геометрията в нейната елегантност и красота, в математически твърдения и понятия като ъгли, медицентър, транслация, средна отсечка, ротация.
Медицински университет – София
Медицински факултет, ул. „Здраве“ 2
17:00-17:30 Наука в града REFRESH:
Тайните на гените и как да стигнем до тях
Какво представляват нашите гени и целият геном? Как можем да ги изследваме? Каква информация ни дават за нашето здраве, болести и произход?
Кратки презентации на тема геномика и генетика от водещи учени, преподаватели и млади учени от Центъра по молекулна медицина в Медицинския факултет в МУ-София.
Астрономическа обсерватория на СУ „Св. Климент Охридски“
18:00-22:00
София поглежда към звездите
Представяне на дейността на катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и откритията на българските астрономи, работещи в нея, чрез разнообразни научнопопулярни лекции. Астрономически наблюдения (при ясно време) на интересни обекти от звездното небе с най-стария действащ телескоп на постоянен фундамент в България.
Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН
18:00-22:00
Експозиционната площ на втория етаж на музея
Изложба „Времена и хора: Живите традиции на България“
Изложбата представя културите на различни етнически и религиозни общности в България и на българските мигрантски общности по света, както и регионалното многообразие на форми, естетика, символика и технология. Проследени са културните традиции от края на XIX век до наши дни, като са включени техните селски и градски варианти.
Национална спортна академия „Васил Левски“
18:30-20:30
Приложната наука в спорта
В различните части на стадиона/ мултифункционална зала на НСА ще бъдат разположени станции, където ще бъдат представени апаратури за изследване. Научната част от програмата на НСА „Васил Левски“ включва следните активности: бойни техники, автомобилна безопасност, лека атлетика, футбол, фехтовка, гребане и други.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 24 декември: Деви - харчете стегнато, Везни - пазете се от спекулации