Наближава рожденият или именният ден на любимия човек, на мама или новия колега. И вие се питате какъв подарък да купите. Ето някои препоръки, които дава moeto-zdrave:
За кого е подаръкът?
Тук трябва много да внимаваме. На кого подаряваме? Мъж или жена? Млад или възрастен човек? Приятел или познат? Колега, началник или делови партньор? Националност, религиозна и етническа принадлежност? Какво обича и какво не обича? Какви интереси има?
Намирането на правилния отговор на тези въпроси е по-важно дори от самия повод за подаряването.
Каква да бъде цената на подаръка?
Отговорът на този въпрос е труден и нееднозначен. Във всички случаи стойността на подаръка зависи от повода и от това на кого го подарявате. Важното е да не губите чувство за мярка. Скъпият подарък не е непременно подходящият подарък.
Още няколко съвета
- Целта на подаръка е да създаде удоволствие на получателя му – положете усилия да подчертаете това с подаръка си. Важно е не само, че сте се сетили, но и това, че сте избрали подходящия подарък.
- Обръщайте внимание на подробностите. Избирайте подаръка така, че да личи, че е предназначен специално за получателя си. Наблюдавайте какво харесват и какво не харесват вашите близки и приятели, какви интереси и хобита имат и съобразете с тях избора си на подарък. Ако вие не разбирате нищо в тази област, посъветвайте се с някой, който има същото хоби, или поискайте професионален съвет от продавачите в специализираните магазини.
- Хората обичат да получават подаръци. Добре подбраният подарък е полезен за получателя си. Той ще го използва дълго време и ще му напомня за вашия жест на внимание.
- Когато правите подаръци и изпращате поздравителни картички по повод църковни празници като Коледа, съобразете се с религиозната принадлежност на получателя. В случаите, когато не сте сигурни за нея, пожеланията трябва да бъдат за весели празници или за приятно прекарване на празниците. По-добре е подаръците да нямат религиозен подтекст.
- Неподходящи, шаблонни и недобре обмислени подаръци имат обратен на желания ефект.
- Хранителните продукти като например кошница с подбрани сирена, домашен конфитюр или сладко, хубава бонбониера са добър избор за подарък по празници, защото вие ги консумирате със семейството си или в компанията на приятели и по този начин споделяте с близките си хора удоволствието от получения подарък.
- Не оставяйте купуването на подаръка за последния момент. Така ще избегнете излишно губене на нерви, а и няма да рискувате да не намерите подходящия подарък и да ви се наложи да купите каквото ви падне. Купуването на подходящия подарък изисква време.
- Подаръкът трябва да е опакован добре. Неопакованият подарък е израз на небрежност и немарливост. Липсата на опаковка омаловажава не само самия подарък, но и ритуала на подаряването.
- Подаръкът трябва да бъде придружен от картичка с пожелания по съответния повод. Добре е те да бъдат написани собственоръчно от вас, а не да ползвате картички с напечатани пожелания. Ако все пак ползвате такава, добавете нещо от себе си и се подпишете с цялото си име, а не с подписа си.
- Подаръците не са подходящ начин да проявите вашето чувство за хумор. Не го използвайте при избор на подаръци, дори и да го имате.
- Ако не сте сигурни в избора си на конкретен подарък, не го купувайте.
И не забравяйте най-важното – подаръците трябва да бъдат избрани от сърце, с чувство за мярка и с ясната цел да доставят удоволствие на получателя си.
Още от категорията
Колко часа сън ни е необходим според възрастта?