През последните години най-големите модни брандове изместиха фокуса си от кампании, в които акцентът е върху ослепителни красавици. Вече на преден план е разнообразието от тела и форми, които да покажат, че въпросната дреха или аксесоар стои добре на всеки.

H&M не прави изключение от тренда. Компанията беше сред първите, в чиито клипове и билбордове се появи истинско многообразие и това и до днес не остава незабелязано за добро или лошо.

Следващата стъпка за бранда вече е факт - той започва работа с шведската технологична компания Uncut, за да създаде дигитални клонинги на моделите си.

Чрез изкуствен интелект колаборацията ще направи 30 виртуални близнаци на истински модели, които впоследствие да се използват за кампании в социалните мрежи.

ИИ, разработен от Uncut, успява да генерира изключително точни копия, като първите са на популярните лица в модния бранш като Матилда Гварлиани, Джил Кортлев и Вилма Сьоберг.

От H&M подчертават пред медиите, че моделите държат пълни права и контрол над това как ще бъдат изобразени клонингите им, в какви пози ще са и доколко ще са разсъблечени.

Освен това от компанията смятат, че създадените с изкуствен интелект копия ще решат сериозни проблеми на бранша като претоварването на манекените заради сгъстените им графици и бърнаута им. Във всеки подобен момент, в който модел няма как да се снима за реклама на H&M, той може да даде позволението си да се използва виртуалният му близнак.

Манекените дори ще имат право да включат дигиталните изображения и кадри в портфолиото си и да ги предоставят и на други модни марки, които са в пряка конкуренция с шведския бранд.

"Тя изглежда точно като мен, но без умората от часовата разлика след дълъг полет", отбелязва за двойничката си моделката Матилда Гварлиани.

За Business of Fashion Вилма Сьоберг допълва, че образът ѝ, създаден от изкуствения интелект, е поразително детайлен и е вълнуващо да види такова свое точно копие. Сьоберг не крие, че дори и приятелят ѝ не е успял да посочи коя нейна снимка е истинска и коя е творение на ИИ.

Не всички от модните среди обаче споделят същия ентусиазъм.

В стори в Instagram моделката и инфлуенсърка Морган Ридъл написа: "Да почиват в мир всички работни места, които ще бъдат изгубени". Според нея и нейни колеги генерираните с изкуствен интелект модели ще попречат на начинаещите да пробият и да се сдобият с ангажименти в и без това жестокия моден бранш.

Защото ако манекен може да използва в продължение на 20 години едни и същи ИИ аватари, марките няма да имат никаква нужда да наемат нови и по-непознати лица.

"Изкуственият интелект би бил нищо без труда на тези хора", посочва в сторито си Морган Ридъл.

Витаят и притеснения дали клонингите на Uncut няма да попаднат в недобросъвестни ръце и из тъмните кътчета на интернет да се появи съдържание за възрастни, за което моделите категорично не са дали съгласието си.

Това са аргументи, които през 2023 и 2024 г. спряха Levi's и Estee Lauder да вкарат в кампаниите си направени с изкуствен интелект модели. И двете компании се отказаха от употребата на ИИ за генериране на човешки изображения и се ограничиха да го използват само за специални ефекти към рекламните си материали.