Храненето късно вечер не е препоръчително според редица диети и специалисти. Ново проучване предполага, че и времето, в което човек се храни е от значение и за максимизиране на ефектите против стареенето, свързвани с диети, ограничаващи приема на калории. Множество изследвания подкрепят твърдението, че недостигът на храна предизвиква физиологични промени, които насърчават дълголетието и забавят началото на заболяването, свързано с възрастта.
Диетите, свързани с ограничаването на калории при хората, които включват намаляване на средния прием на последните с около една трета, биха могли да удължат човешкия живот, въпреки че до момента липсват сериозни научни доказателства.
Известно е, че ограничаването на калорийния прием в определени часове от деня може да има ефект, основаващ се на циркадната система, която контролира ежедневните физиологични цикли, метаболизма и различните видове поведение като хранене и други. Тези фактори също се свързват със стареенето.
В сравнение с неконтролируем прием на храна, диетите ограничаващи калорийния прием водят до повишаване на живота с 10%, докато в резултат на гладуване за 12 часа през ноща - фастинг, продължителността на живота е по-голяма с 20%.
Стареенето предизвиква широко разпространено повишаване на генната експресия, свързана с възпаление, и намалява експресията на гени, кодиращи компоненти на метаболитните пътища в черния дроб.
Следователно рестрикциите на приема на калории през нощта значително понижават появащите се с възрастта промени и удължават времето до появата на неизбежни такива.
По този начин циркадният ритъм стимулира дълголетието и предоставя перспектива за по-нататъшно изследване на механизмите на стареенето.
Ако това твърдение се окаже вярно и за хората, специалистите предполагат, че за да удължат максимално продължителността на техния живот, те трябва да намалят приема на калории и да избягват да ядат късно вечерта.
Информацията е публикувана в сп. Science.
Още от категорията
Колко часа сън ни е необходим според възрастта?