21 век е времето на технологиите и интернет.  Всякакъв вид информация е бързо и лесно достъпна.  Конспиративните теории, хората които ги разпространяват, и тези, които вярват в тях се размножават в геометрична прогресия. Типичен пример от последните месеци са пандемията от COVID-19 и навлизането на 5G мрежата и технологиите, за които мненията са много и полязирани. За разлика от мистификациите, че Елвис е жив, Хитлер живее в Южна Америка със сменено лице, а Земята е плоска, конспирациите от ново поколение са далеч по-опасни, защото касаят милиони хора и поставят живота им на карта. 

Това кара психолозите все повече да се интересуват от разпространението на конспиративни теории и влиянието им върху хората.

Най-известните теории на конспирациите са свързани с тайни общества и организации, които контролират живота ни и буквално решават, какво ще ни се случи „утре” в глобален аспект.

Според психолозите, хората които вярват в конспиративни теории  имат нужда да се открояват от останалите, да бъдат уникални. Това се дължи на факта, че конспирациите са нещо нетрадиционно, базирано на оскъдна информация, която се знае от много малък брой хора.

От едно изследване над група хора, се установява, че човек, който вярва в дадена теория на конспирациите има следните черти на характера: изпитва недоверие към конвенционалното, ниско ниво на сътрудничество с останалите, с обществото, с държавата и фокус върху собствените си интереси.

Във Франция, например, се оказва, че склонност да вярват в конспиративни теории имат привържениците на крайни политически формации - 20% от последователите на Меланшон, 27% и от тези на Льо Пен срещу десетина при центристки настроените избиратели.

Много често конспиративните теоретици са хора с радикални политически възгледи, които в общия случай не получават достъп до политиката - и тъкмо това ги тласка към идеята за конспирации. Убеждението, че всичко е един гигантски заговор, помага и по друг начин: то дава обяснение защо аз, ти, ние все сме „прецакани”.

Хората вярващи в конспирации, най-често са нарцистични натури, асоциални и отчуждени от обществото. В повечето случаи те отхвърлят конвенционалните обяснения и се обръщат към различни групи, които им дават чувство за принадлежност, но в същото време ги отчуждават още повече от масата.

Друго изследване пък определя хората, вярващи в конспирации като „загубили контрол над ситуацията и превърнали се в безпомощни пред случващото се около тях”. Чрез конспиративните теории, тази група хора търси обяснение за хаоса, който ги заобикаля, а самата конспирация внася своеобразен ред в ежедневието им.

На битово равнище конспирациите също са вредни, защото ни карат да се отнасяме с подозрение към хората, с които общуваме. А това със сигурност не е от полза за нито една от страните.