Нормален уикенд, който много хора избират, за да пазаруват. Пред магазин за дрехи на централната гара в Утрехт, един от големите градове в Нидерландия, има поне десет метра опашка от хора, пише 24часа.  Магазинът е временен и е част от новата мода в Нидерландия: Free Fashion (Мода без пари): вземате каквото ви хареса, но... не плащате. Дрехите на закачалките в магазина идват от гардеробите на други хора или са дарени от модни марки поради производствени грешки.

Мисията на Free Fashion е да намали количеството на дрехите в света и особено на тези, които изхвърляме.

Какво представлява тази мода?

От септември 2024 г. тази марка "продава" дрехи безплатно. Гратис, както се казва на нидерландски. Първо се появиха магазини в Тилбург и Амерсфорт, а колички на Free Fashion обикалят страната, за да предлагат безплатни дрехи, обясняват от движението. Инициативата е повече от успешна: вече има достатъчно дрехи, смятат инициаторите Дийвертйе Ворстенбош и Лот ван Ос. С наличните в момента дрехи бихме могли да осигурим пълноценни тоалети на цели шест поколения, казват те.

Излишно е, според Дийвертйе и Лот, да се произвеждат нови дрехи. Мисията на Free Fashion е да покаже колко проста и ефективна може да бъде "кръговата" практика в модата. В новооткрития си магазин в Амстелвен Free Fashion е дала втори живот на над 8000 дрехи. "Средно обличаме дрехите си само седем пъти", казва Ворстенбош.

Магазините на "модата без пари" са наглед като всички други. Ако не знаете за какво става дума, няма да разберете отвън. Работят в събота, някъде дори и в неделя. И точно както в обикновен магазин, можете да пробвате дрехите. И да вземете това, което ви харесва. А също и да донесете дрехи, които вече не носите.

Търсенето на безплатни неща от магазините расте

Да се разхождаш сред стелажите с дрехи, да видиш дали сред тях има и твоя размер, а след това да си тръгнеш с дреха, без да извадиш портфейла си: ако в повечето магазини това е кражба, в магазините за подаръци това е самата идея. Така телевизия Ен О Ес представи "свободната мода" в свой репортаж в централната си новинарска емисия. Според проучване ентусиазмът за подобни инициативи нараства.

Раздаването и събирането на безплатни неща онлайн също е нарастващо явление. От години "Марктплац" (Marktplaats) - онлайн платформа за продажба и размяна на вещи, отчита увеличаване на броя на хората, които търсят стока "безплатно". По данни на уебсайта 2024 г. е била рекордна година с над 83 милиона търсения на безплатни неща.

"Любовта на нидерландците към безплатното е неоспорима", казва говорителят на "Марктплац" Майке Велинг. Броят на продуктите, които потребителите предлагат безплатно в платформата, е нараснал с 200 000 до 1,8 милиона през 2024 г. Според Велинг намалената покупателна способност играе "очевидна роля" за това, както и желанието да се даде втори живот на вещите.

От дрехи до чорапи и шампоан

Според Маранке Спур, собственик на информационния уебсайт "Вегефвинкелс" (Weggeefwinkels.nl), чието име означава "магазини без пари", броят на физическите магазини за раздаване на вещи също се увеличава, като основната причина за това е нарастващата бедност. Геа Топелен-Вилкенс, собственик на такъв магазин, е съгласна с нея. "Всеки следобед, когато е отворено, при мен идват все повече хора", казва тя.

Започва инициативата заедно със съпруга си преди шест години. Тогава идват само няколко семейства. Оттогава насам 3800 домакинства чукат на вратата ѝ за безплатни дрехи, спално бельо и електроника. "Не само семейства с деца, но също бежанци и студенти", казва тя. Клиентите ѝ не трябва да доказват, че са с ниски доходи. "Магазинът е за всички, не отказвам на никого", обяснява Топелен-Вилкенс пред телевизията.

Така е и във временния магазин за детски карнавални дрехи в Нут, Лимбург. Магазинът е пълен със стока, която посетителите могат да вземат безплатно. Особено ценно сега, когато в Нидерландия има много карнавални шествия, традиция преди великденските пости. Инициативата е на фондация, която има за цел да подпомага деца от финансово уязвими семейства. "Търсенето е огромно", казва членът на управителния съвет Марлен Петерс.

Фондацията не проверява доходите на получателите. "Миналата седмица имаше клиентка, която дойде с чувство на срам. Тя едва се осмеляваше да се огледа или да докосне нещо. Зависи от нас тя да се почувства свободна да вземе каквото иска и да си тръгне с добро чувство", казва Петерс пред Ен О Ес.

Алтернатива на обществото, което изхвърля

Според бърз преглед на "Вегефвинкелс" в Нидерландия има десетки магазини за раздаване на дрехи за хора с ниски доходи. Нуждата от инициативи като кътове за раздаване на вещи се увеличава, отбелязва Фондът за борба с бедността.

Посетителите се нуждаят не само от големи предмети, но и от продукти от първа необходимост. "Докато преди изглеждаше, че става дума по-скоро за подпомагане на по-големи разходи, като например лаптоп за деца в училищна възраст, сега забелязваме нужда от неща като бельо, чорапи, шампоан или зимно палто", отбелязват от фонда.

"Подобен магазин на видно място като централната гара в Утрехт има сигнален ефект", казва психоложката по околна среда Елен ван дер Верф от Университета в Гронинген. "Той е заразен и показва: това е важно, защото много хора пазаруват тук или даряват дрехи. Тези, които го видят, могат да си помислят: аз също ще купувам по-често дрехи втора употреба. Или: аз самият ще отворя пункт за предаване на дрехи", казва тя пред Ен О Ес.

Магазинът на Free Fashion на гарата в Утрехт ще затвори врати в края на деня на 1 март. Но инициативата остава. Авторите й поддържат онлайн пътеводител със списък на физически и онлайн магазини с устойчиви, справедлива търговия (Fairtrade) или употребявани дрехи. Дават и съвети: разменяйте дрехи с жителите на града си (и за това има онлайн платформа), научете се как да поправяте или да рециклирате дрехи или да поправяте дрехите си - не само сами, и при производител или в магазини, където им дават втори живот.