Рибари хванаха 330-килограмова гигантска акула край бреговете на Кавала и я показаха на рибния пазар. Акулата е защитен вид, поради което постъпката им не серщна всеобщо одобрение. Не става ясно дали случайно се е хванала вр мрежите им или е била преследвана.
Гигантската акула (Cetorhinus maximus) е втората по големина жива риба след китовата акула и е единствен представител, както на своя род гигантски акули (Cetorhinus), така и на семейство гигантски акули (Cetorhinidae).
Най-големият измерен екземпляр е хванат в мрежа за херинга през 1851 година, в залива Фънди, Канада. Общата му дължина е била 12,27 м и е тежал около 19 тона. Някои видове все още надхвърлят 9-10 метра, но след години на мащабен риболов, екземпляри от този размер са станали рядкост.
Гигантската акула живее около континенталния шелф и от време на време навлиза в соленоводни води. Може да се открие от повърхността надолу до 910 м най-малко. Предпочита температури от 8 до 14,5 °C. Често се наблюдава близо до сушата, включително в заливи с тесни проходи. Акулата следва концентрациите на планктон във водния стълб, затова често може да се види на повърхността.
Bluntnose sixgill shark, not a basking shark as stated in the article. ???? https://t.co/YkS7dZ93nz #sharks
— Blue Planet Society (@Seasaver) May 9, 2020
Още от категорията
Учени разкриха: Страда ли сексуалният живот на силните?