Гигантските панди вече не са класифицирани като застрашени, но все още са уязвими, казват китайските власти. Класификацията бе понижена, тъй като броят им в дивата природа достигнал 1800.

Експерти смятат, че страната е успяла да спаси своето емблематично животно чрез дългосрочните си усилия за опазване, включително разширяването на местообитанията.

Китай определя пандите за национално богатство, а всяко животно от този вид по света им принадлежи по закон. Те обаче ги отдават „назаем“ на други държави като дипломатически инструменти.

Покачването на популацията е вследствие  на подобрените им условия на живот и усилията на Китай за поддържане на техните местообитания интегрирани, каза Цуй Шухонг, ръководител на Министерството на екологията и околната среда, отдел "Природа и опазване на екологията" на пресконференция.

Новата класификация идва години след като Международният съюз за опазване на природата (IUCN) вече е извадил животното от списъка на застрашените видове и го е прекръстил на „уязвимо“ през 2016 г.

По това време обаче китайски служители оспориха решението, заявявайки, че то може да заблуди хората, които да повярват, че усилията за опазване могат да бъдат облекчени.

Съобщението тази седмица от китайското министерство на околната среда за първи път променя статуса на животното в собствения си списък на застрашените видове. Потребителите на китайски социални медии бяха възхитени от новината, заявявайки, че това е "доказателство", че усилията за опазване на видовете си заслужават.

"Това е резултат от години упорит труд. Браво на всички природозащитници", пишат потребители в социалните мрежи.

Експертите твърдят, че успехът до голяма степен се дължи на усилията на Китай да пресъздаде и засели отново бамбуковите гори. Бамбукът съставлява около 99% от менюто на пандите, а без него те е вероятно да гладуват. Зоологическите градини също се опитват да увеличат броя си чрез методи за разплод в плен.