Гигантски астероид почти удари Земята на 16 септември, но тъй като дойде от посоката на Слънцето, учените го пропуснаха. Ако наскоро сте чули силен шум, не сте си въобразявали - наистина имаше гигантски астероид, който почти удари Земята този месец. И от NASA дори не заподозряха за съществуването му.
Астероидът, наречен 2021 SG, има размери от около 42 до 94 м и е с диаметър около 68 м, което го прави около половината от размера на големите пирамиди.
Астероидният тракер EarthSky го улови 16 септември, но NASA го откриха едва ден по-късно.
Осъзнавайки ситуацията, всички си зададоха въпроса, как е възможно това да се случи? Причината е много елементарна: пространството в посока на Слънцето е сляпо място за учените.
Почти всички астероиди, открити от NASA и други агенции, идват от противоположната посока на Слънчевата система и се насочват към Земята и Слънцето. Това е известно като „идващ отпред“ астероид.
Рядко астероидите идват от „гърба“, но те са много трудни за засичане поради ярките слънчеви лъчи, които блокират нашия поглед.
Според EarthSky този път астероидът се доближи много близо до нас. Според показанията той е преминал на около половината разстояние от Земята и Луната. Той е прелетял над Гренландия и Канада малко след полунощ на 17 септември.
Това се е случвало и преди и ще се случи отново. Съвсем наскоро друг астероид се зададе от същата посока и профуча само на 15 000 километра от Земята.
„Една от причините, поради които е трудно да се постигне целта да се намерят 100% от всички околоземни обекти (NEO), е, защото някои имат орбити, които помагат да ги скрият от наблюдатели, базирани на Земята“, каза астрономът от Хавайския университет Дейв Толен.
При всички фантастични инструменти, с които учените боравят, NASA в момента няма начин да открие астероиди, които са близо до Слънцето. Съществува обаче нов телескоп, носещ името Near-Earth Object Surveyor, чиято дейност ще стартира през 2026 г. и ще се опита да открива по-добре тези обекти.
Източник: HICOMM