Еквадор потвърди, че гигантска костенурка, открита през 2019 г. на Галапагоските острови, е вид, считан за изчезнал още преди век. Това подтикнало Националният парк Галапагос да стартира експедиция за търсене на повече от гигантските костенурки в опит да спаси вида.
Костенурката е намерена преди две години на остров Фернандина, един от най-младите и девствени в архипелага, по време на съвместна експедиция на Националния парк Галапагос и „Опазването на Галапагос“.
След това учени от Йейлския университет я идентифицират като вида Chelonoidis phantasticus, смятан за изчезнал преди повече от век.
"Университетът в Йейл разкри резултатите от генетичните изследвания и съответното сравнение на ДНК, направено с екземпляр, извлечен през 1906 г.", се казва в изявление на Галапагоския парк.
На Галапагоските острови, послужили за основа на теорията на британския учен Чарлз Дарвин за еволюцията на видовете през 19 век, много разновидности на костенурките живеят заедно с фламинго, гамаши, албатроси и корморани, семейство видове водни птици. В него се помещава и голямо количество флора и фауна, застрашени от изчезване.
"Смяташе се, че е изчезнал преди повече от 100 години! Потвърдихме съществуването му", написа възторжено министърът на околната среда Густаво Манрике в профила си в Twitter.
Настоящата популация на гигантски костенурки от различни видове се оценява на 60 000, според данни от Националния парк Галапагос. Единият бе известен като „Самотен Джордж“, мъжка костенурка на остров Пинта, последната известна от вида. Джордж обаче умря през 2012 година без да остави потомство.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 17 януари: Сложен ден за Везни, Близнаците да оценяват всеки миг от деня