В битката между половете има една борба, която сякаш никога не умира. А именно кой понася повече болка.
Раждането сякаш е златен стандарт за болката. Но ако попитаме някой с тестиси, вероятно той ще е категоричен, че един бърз ритник в тях боли повече.
Така че въпросът е кой набор от репродуктивни органи причинява повече мъки - матката, тестисите или пък някакъв "таен" трети вариант.
Ритник в слабините
Ритникът между краката предизвиква не само болка в областта, но и в цялата коремна кухина.
Това е така, защото тестисите първоначално се развиват в корема, преди да паднат в скротума - непосредствено преди или след раждането.
Любопитно е защо една толкова малка област е причина за толкова много болка. А простият отговор е, че тестисите са част от гениталиите. И се използват за секс и размножаване - поради тази причина еволюцията е вкарала в тях цял куп нервни окончания.
Казано по-просто, тялото алармира за болка, защото в противен случай човек не би си направил труда да "защитава" с такова усърдие своите топки. Още повече, че те са разположени, с цялата им чувствителност, в "тънка торбичка" извън тялото.
Раждането
Изглежда най-малко глупаво да се обясни защо раждането е болезнено. Това е процес, който има за цел да изтласка един човек от друг през тръба, чиято ширина е малко над 3 см. И е съществена причина в миналото да е убивал всяка една от двайсетина жени.
Странното обаче е, че не всеки вид страда по този начин. Дори в сравнение с най-близките ни роднини в животинското царство, човешките раждания са особено мъчителни и сложни. Нещо повече - хората са единствените видове, които се нуждаят от помощ и дори при всичките съвременни технологии и хигиена, ние все още страдаме от най-висок процент на майчина и неонатална смъртност, в сравнение с нашите диви родственици.
Хората имаме и най-дългата бременност сред приматите и най-големите бебета. А учените свеждат причината за всичко това до два фактора - големите мозъци и изправената стойка.
На това се дължат дългите часове на болезнено раждане, по време на което мускулите се свиват неконтролируемо, шийката на матката и влагалището се разтягат до точка на пречупване, а костите буквално се разместват, за да направят място на напиращото да излезе на бял свят бебе.
Всичко това води до друга важна част от преживяването - психологическия аспект. Разбира се, да те ритнат в слабините не е приятно, но не е нещо, което да продължава часове или дори дни наред и не се влошава прогресивно с времето. А и не се "върти" в тялото девет месеца преди това.
Неслучаен е фактът, че голяма част от жените изпитват патологичен страх от раждането. При това той е толкова разпространен, че си има име: токофобия.
Често и след раждането болката не свършва. Дори и жената да е имала късмета да не стигне до разкъсване на вагината и да не се нуждаете от шевове на едно от най-чувствителните си места, все пак е нужно значително време за възстановяване.
И победителят е...
Всъщност, болката е нещо доста субективно. Това, което за един човек е мъчение, за друг може да е "гъделичкане". Така че, няма еднозначен отговор. А може би най-правилният е: равенство. В крайна сметка, всички сме хора, уточняват от IFL Science.
Източник: Lifestyle.bg