"С планината шега не бива. Условията са доста по-сериозни, хората, които могат да помогнат, са малко и обикновено не са много близо", подчерта Емил Нешев.
Челникът дава шанс за оцеляване по тъмно, а телефонът и джипиесът (отделно устройство!) трябва да са подсигурени с допълнителни батерии. Туристите трябва да имат зареден телефон, който да носят в калъф и допълнително зарядно за него, както и комплект батерии за челника. Ако страдате от някакви заболявания не забравяйте лекарствата, както и шоколад, който ще възвърне силите ви.
Според Нешев всеки в планината е добре да носи и лавинен уред.Освен това се повишава и артериалното налягане заради свиването на съдовете, което може да доведе до кръвоизливи.
Допълнителни фактори са самият студ, вятърът в лицето, замърсеният въздух.
Доц. Марчев посочи, че в държави с по-студено време като Канада подобни пикове няма заради по-добрата реакция на обществото и на здравната система. Затова и призова:
"Ако имате роднини, познати, съседи, които са самотни възрастни или болни хора, по тия студове им завъртете един телефон, почукайте им на вратата, вижте ги как са!"
Actualno.bg
Още от категорията
Дневен хороскоп за 21 януари: Овен- не прибързвайте с решенията, Телец- заемете се с нещо важно