Жена роди здраво бебе, след като ѝ бе инжектиран най-дълго замразеният ембрион в света. Зародишът, от който започва развитието на Моли Евърет Гибсън, е замранен през 1992 година. Той престоява в контейнер с течен азот цели 27 години - до февруари 2019 година, когато с него е оплодена Тина Гибсън. В продължение на 5 години тя копнее да има дете. В крайна сметка, жената забременява 27 години, след като ембрионът е създаден. 

Любопитно е, че бебето е подобрило рекорда дори на своята по-голяма сестра Ема, чийто ембрион е бил замразен в продължение на цели 24 години. 

"Някои двойки се отказват от ембрионите и не желаят да ги дарят, защото били твърде стари. Но ние не смятаме, че съществува такова понятие", коментира Джефри Кийнан, който е директор на Националния ембриологичен център в Кноксвил. 

29-годишната Тина и съпругът и Бен прибягват до този вариант през 2016 година. Идеята да вземат ембрион, оставен от друга двойка, за ин витро процедура, се появява случайно. Първоначално те отхвърлили идеята. По това време мислели за осиновяване на дете, а не на ембрион. Мисълта за това им се сторила твърде чужда. 

Малко след като го обсъдили обаче, двамата заминали на ваканция. Пътуването било дълго, а бъдещите родители не можели да спрат да мислят за това. Когато спрели за почивка, и двамата започнали да проучват темата в интернет.

Три месеца по-късно те се решили да осинавят ембрион. Така се появила Ема, създадена 24 години преди раждането си. До раждането на сестра си тя държи рекорда за най-дълго замразения зародиш.

Няколко години по-късно родителите решили да имат второ дете. На Тина ѝ били инжектирани два ембриона, които всъщност били създадени от генетичните родители на Ема. Девет месеца по-късно се родила Моли. 

Бебето било заченато няколко дни преди избухването на пандемията от коронавирус. 

"Тя бе нашата надежда през всеки ден от тази година. Нещо, което очаквахме с нетърпение, когато всичко изглеждаше сякаш се разпада", разказва майката. 

В Щатите през 2017 година са се родили около 78 000 бебета след процедури по асистирана репродукция. В едва 5% от случаите се касае за осиновяване на ембрион. 

А младото семейство е сигурно, че ще подобри рекорда си отново.