Българин решил да обиколи света по най-непопулярните за туристи маршрути и да открие нови посоки, за да разбере, че хората навсякъде по света са еднакви, а доброто дебне отвсякъде. С IT специалистът, който прекосява сам Земното кълбо само с раницата на гърба, разговаря БНТ.
„Аз се завръщам от едно доста дълго пътуване - 103 дни прекарах, отпътувайки от София-България, през Турция, след това през Грузия, след това Азербайджан, след това през Казахстан, Тайланд и накрая финиширах в Индонезия на остров Калимантан, така наречения Борнео”, каза пътешественикът Вилиян Стефанов.
До тук - 12 000 километра от тях 8 000 пеша или със сухоземен транспорт. Всичко това е част от мащабния му проект - над 96 000 км около света с минимално участие на самолет
„На моменти пътувах пеша, за да мога да видя повече места. В други моменти използвах воден транспорт, когато трябваше да прекося Каспийско море, за да премина от Азербайджан към Казахстан”, разказва Вилиян.
Във всяка една държава прекосява най-недостъпните кътчета, където туристи не са стъпвали никога, някои места дори не съществуват на картите в Гугъл. Спи на палатка или под звездите. Освен запазената природа е впечатлен от човешкото у хората, което все още е живо.
Научава се да цени всеки срещнат човек по пътя си и да приема помощта му като истинска ценност. В Турция след 200 километра на колело високо в планините е спасен от глад от възрастни хора.
„Нямат магазини, минават един автомобил няколко пъти в седмицата да ги снабдява с хранителни продукти. Така ми се случи, че нямах хранителни продукти, с които да се запася по пътя, наложи се да ям горски плодове. Останах гладен дълго време, в комбинация с въртенето на педалите това си е меко казано убийствено”, казва още пътешественикът.
В Грузия Вилиян изминава 300 километра пеша за 2 седмици. Качва се и на междуградски бусчета, които възнамерява да опише в пътепис.Попада на пустинна буря в Казахстан, докато преминава 1200 километра с влак за 60 часа. Впечатлява се от една среща в Индонезия. В село с 500 човека получава помощ от учител по английски, който му подава ръка в труден момент и разбира, че за да бъде щастлив човек, трябва наистина малко.
„Човекът прояви изключително гостоприемство, покани ме в неговата къща, която се оказа колиба, с ламаринен покрив, аз спах на земята, но бях изключително щастлив, защото имах покрив над главата си, за разлика от предишните дни, пребивавайки в различни държави аз съм нощувал на открито, мрежи против комари само и единствено в Индонезия. До преди това в Казахстан и Грузия, Турция съм бил на палатка в повечето време. Покани ме у тях, в тази колиба, в която липсват всякакви удобства има единствено лампа, с която да си осветява човека, за да си чете уроците по английски и един контакт, в който да си зарежда мобилния телефон. Зад самата колиба е полето с ориз, от което се изхранва семейството му, в малките населени места няма канализация, хората се къпят по реките, по езерата, по водните басейни, аз също в един момент се къпех в някакви импровизирани рекички с риби вътре, зарибени водни басейни”, казва Стефанов.
Пътешественикът признава, че такова пътуване не е за всеки, трябва силна психика и воля. Разбира обаче най-ценния урок на живота.
Сега Вилиян се чувства готов за следващото предизвикателство - да се върне на остров Борнео, а от там през Австралия, Нова Зеландия и Чили да продължи обиколката си около света нагоре през Южна Америка.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 18 ноември: Стрелец- бъдете откровени, проблеми в любовния живот за Дева