Ако искате да видите нещо впечатляващо – погледнете към звездното небе довечера, съветват астрономите.
Въпреки многото градски светлини, и от Варна ще може да се наблюдават редица впечатляващи звездни събития. В ранните вечерни часове на запад като вечерница ще се вижда Венера, а на изток изгрява Юпитер, впечатляващо ярък, обяснява , пред moreto.net Ева Божурова от градската обсерватория.Цялостното впечатление се засилва и от пълната Луна, която довечера ще се "притисне" към синьо-бялата звезда Регул, която бележи сърцето на митичния Лъв на звездната небесна карта. Всъщност това се случва почти всеки месец, но впечатляващото сега е пълнолунието и затова гледката е по-красива. По думите на Ева Божурова, през тези нощи могат ясно да се видят и четирите спътника на Юпитер, достатъчно е да разполагаме дори с малък детски или ученически телескоп.
На 6 февруари планетата ще изглежда най-ярка. Сега тя е в опозиция, тъй като се подрежда в една линия със Слънцето, а по средата между тях остава Земята. Пак на 6 февруари най-добре ще се вижда метеорният поток Канкриди. Той обаче е много слаб и за да видим нещо трябва да отидем на място далеч от градските светлини. На девети февруари ще е максимумът и на потока Ауригиди. Според варненския астроном, първите месеци на годината обикновено са слаб период за действието на метеорни потоци. За сметка на това характерните за началото на август Персеиди този път ще бъдат чудесни за наблюдения, защото ще се случат съвсем близо до новолунието и Луната няма да пречи.
Ева Божурова обясни, че в звездното небе може да се наблюдава и явление, наречено Зодиакална светлина. То може да се забележи малко преди изгрева или непосредствено след залеза в противоположна от тях посока. Представлява много слабо светло сияние в небето с продълговата форма. Получава се от разсейване на слънчевата светлина, от прашинки, останали от някогашното формиране на слънчевата система. Шансът красивото сияние да бъде видяно в градски условия е много малък. По-подходящо е да се наблюдава в планината.
Красивите небесни спектакли, на които ще станем свидетели през тази година ще продължат през март, допълни директорът на Националната обсерватория „Николай Коперник“, Свежина Димитрова. На 20 март и във Варна ще станем свидетели на частично слънчево затъмнение. По този повод и във връзка с Международния ден на планетариумите, астрономите в морската столица ще отворят врати за граждани и ще разкрият тайни от работния си процес. Желаещите да научат повече могат да наблюдават явлението от площадката пред обсерваторията, където ще могат да получат и специални защитни очила. Максимумът на частичното затъмнение ще е в 11:36 часа. Целият звезден спектакъл ще продължи от 10:42 часа до 12:58 часа.
Следващото интересно събитие ще е пълното лунно затъмнение на 28 септември. То ще започне от 7:07 часа и ще продължи до 7:27, а максималната му фаза ще е в 5:55 часа.
На 12 срещу 13 август ще може да се наблюдава метеорният поток Персеиди.
TrafficNews.bg
Още от категорията
СТРЕЛЕЦ- Годишен хороскоп 2025