От една седмица Америка има своя нов герой. Той е безумно храбър, умен и смел. Светът разбра за неговия подвиг лично от президента Доналд Тръмп. Служебното куче Конан се прочу след като участва в акцията по ликвидирането на главатаря на Ислямска държава Абу Бакр Ал Багдади.
Храбрият пес издири тунела, в който се криеше обявеният от Вашингтон за терорист №1 в света, където той се самовзриви. При експлозията Конан пострада леко, но беше излекуван и отново е в строя на американските спецчасти. Бойният пес е кръстен на комика Конан О'Браян, но е изключително сериозен и отговорен по време на операциите на US армията, твърдят представители на Пентагона.
Конан откри следите на лидера на Ислямска държава и едва не загина при ликвидирането на терориста, Снимки: Туитър
Американският президент Доналд Тръмп публикува снимката на кучето-герой в Туитър. Дори направи и колаж, в който окачва медал за храброст на врата на белгийската овчарка.
Сега за мнозина американци е въпрос на чест да притежава куче точно от същата порода, която дълго време беше в сянката на немската овчарка.
Подвигът на Конан вдигна цената на събратята му 3-4 пъти, съобщава сайтът TMZ.
Ирен Хаукрофт, собственичка на най-големия развъдник на породата малиноа за американската армия, довери, че е получила предложение за покупка на такава овчарка за 85 000 долара.
Преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да публикува снимката на кучето-герой Конан, възрастни расови животни от същата порода са се търгували за 25 000 долара, а палетата вървяха по 2000 долара.
Хаукрофт заяви, че е затрупана от оферти за покупка на белгийски овчарки. Понастоящем тя отглежда 73 малиноа, за които вече има кандидати.
Отново служебно куче малиноа спаси от нападение Барак Обама, когато той беше американски президент. Хърикейн (Ураган) забелязала нарушител, прескочил оградата на Белия дом през 2014 г. Той удрял и ритал кучето, но то успяло да го повали и да го задържи, докато дойде охраната.
Президентът Обама тогава е бил в Белия дом. Водачът на кучето Маршал Мирарчи го нарече "легенда". При нападението Хърикейн е бил ранен и това е една от причините да бъде пенсиониран от тайните служби през 2016 г.
Храброто куче заслужи Ордена за заслуги на британската организация Народен диспансер за болни животни.
Български събрат на Конан и Хърикейн пък се прочу като ненадминат ловец на дрога. През септември родните антимафиоти пуснаха специална жалейка в сайта на МВР заради смъртта на белгийската овчарка малионоа Вихър. Кучето служи вярно на ГДБОП в продължение на 12 години.
„Загубата на Вихрен е голяма, тъй като благодарение на уменията му за откриване на наркотици, голяма част от операциите са доведени до успешен край, за което е награждаван многократно", съобщиха тогава от МВР.
"Все едно си отиде човек, всички толкова бяхме свикнали с него. Беше много умно и смело куче. При него нямаше грешка. Шегувахме се, че може да различи кокаин от хероин", разказаха пред TrafficNews ветерани антимафиоти, които са работили с Вихър.
Белгийската овчарка малиноа външно много прилича на немската овчарка, но според експертите кучетата от тази порода са по-податливи на обучение и дресировка. Въпреки, че е по-дребна в сравнение с другите овчарки, малиноа е далеч по-ефикасна в екстремални ситуации. Неоспоримите умения за проследяване на тази порода ги правят предпочитани от полиция и военни за работа при търсене и спасяване. Дисциплинираност, интелигентност и издрьжливост са другите ценни качества на малиноа, която носи името си от белгийския град Малин.
Заслугата за създаването и налагането на породана се приписва на прочутия белгийски професор-ветеринар Адолф Реул, който решава да създаде белгийска овчарка. Заедно с още ентусиасти той създава Клуб на белгийските овчарки, а на 15 ноември 1891 г. във ветеринарното училище в Кюрегем се събират кучета, които по-късно ще станат прототип на породата.
Най-кошмарният период в историята на малиноа е през 1917 година, когато германските войски, окупирали Белгия, решават да изземат всички кучета по-високи от 40 см. Породата запада, родоначалниците са изгубени, резултатът на многолетни усилия е унищожен. В най-добрия случай кучетата са разпиляни или закарани в Германия. Но най-ужасното се случва във военния развъдник Лею Сен-Пиер. След като не знаят какво да правят с 400 кучета, войниците ги завързват за релсите на железницата и пускат локомотив.
Възраждането на малиноа и останалите видове белгийска овчарка отнема доста време, но след Втората световна война породата отново е популярна, при това не само в Белгия, но и във Франция. След време тя ще стане незаменима в армията, полицията, митниците и в спасителните екипи, особено, когато се търсят затрупани при земетресения.