30-годишен американец издирва българските си корени. Джеймс Сейнтама иска да научи повече за семейството си, а така и за себе си. 

"Дядо ми, по майчина линия, беше българин - Джеймс Джордж Димитров. Страхотен човек, на когото съм кръстен. Не знам нищо за неговите родители. Знам само имената, рождените им дати и кога са емигрирали от България в САЩ'', споделя Джеймс пред NOVA.

Според документ, който Джеймс успява да открие в Американския архив, прадядо му и прабаба му пристигат с кораб през април 1914 г. Две години след потъването на ''Титаник''. През тези години емигранстката вълна към Съединените щати е в пика си. В края на 19-ти и началото на 20-ти век в страната пристигат над 22 милиона души. Те са главно от Ирландия, Италия, Източна Европа и Китай. Намират работа предимно като работници в големите фабрики и живеят в малки, гъсто населени блокове в големите градове. Като повечето от тях, първата си крачка на американска земя Георги Димитров и съпругата му Иванка Мартинова правят на остров Елис, в Нюйоркския залив. Това някога е най-големият център за приемане на емигранти. Днес е музей.

Преди да отпътува от България прадядото на Джеймс се сражава в Балканската война. След като заедно със съпругата си пристигат в САЩ, се заселват в Колорадо. Там през 1918 г. се ражда и дядото на Джеймс - Джеймс Джордж. Третото от четирите деца на семейството.

"Дядо ми също беше военен. Участник във Втората световна война. Награден с няколко ордена за храброст, които все още пазим. Той говореше български, все пак си беше чист българин - и по бащина, и по майчина линия. Така и не успял обаче да научи майка ми на български. Но пък тя знае няколко народни танца и как се правят сарми'', казва Джеймс.

Американецът е запленен от различните култури, които минават през България, особено от траките. Харесва българските традиции, както и уюта и топлината, които излъчват. Наскоро дори е научил кирилицата. Започва да чете и да пиша, дори превежда.

"Моля, ако някой е чувал в семейството му да се разказва историята на Георги Димитров и Иванка Мартинова, които някога заминали за Америка, да се свърже с нас! За мен това е много важно! Благодаря'', призовава Джеймс Сейнтама.