Психотерапевтът Жерар Апфелдорфер е анализирал поведението на момичетата, които никога не напълняват.
Ако питате стройните момичета какво правят те, за да поддържат фигурата си, повечето ще кажат „А, нищо“. Всъщност не е така, разбира се.
Някои от тях се ограничават в храненето, но просто не искат да си го признаят. Други несъзнателно се хранят така, че тялото им не успява да натрупа тлъстини. Нека разгледаме петте типа момичета, които „никога не напълняват“.
ДВОЙНИЯТ АГЕНТ
Тя не яде почти нищо. В ресторанта чопли апатично зелената салата. На гости идва с домашно приготвени диатични бисквити от трици и въздух – от които хапва една бисквитка с неподсладения си чай. Просто от благоприличие. Околните се учудват откъде тя изобщо намира сили да стои на краката си. Не знаете ли тайната ѝ? Да, тя си има тайна! Тя се храни като всички хора, горе-долу разумно. Но само когато никой не я вижда. И понякога, разбира се, изяжда повече от нужното, а после се самонаказва със сурови ограничения.
Има и друга крайност – момичета, които пред хора ядат много и с удоволствие. Околните могат само да им завиждат за комбинацията от ненаситен апетит и стройна фигура. Но вие недейте да им завиждате. През останалото време тези девойки се подлагат на строга диета, но това, разбира се, никога няма да си го признаят. Те са истински тайни агенти!
Експертно мнение: „Постъпките на тези жени са продиктувани от принципа на когнитивното ограничение, по-известно като мотото „всичко или нищо“. Те се стремят да контролират храненето си, но и най-малкото отклонение от правилата ги тласка към крайности. Ако веднъж нарушат табуто си, те спират да се сдържат и ядат повече от обичайното, но после се връщат към строгите си рамки. Това поведение си има своите психологични последици. Под напора на манията си те оставят без внимание вътрешния си свят. Отчуждени от самите себе си, те живеят в зависимост от външния свят и от мнението на околните.“
ЛЪЖКИНЯТА
„Така се натъпках на закуска, че няма да мога да ям нищо до вечерта“, отговаря тя на колежката си, която я черпи с домашен кекс. „Вкъщи хапнахме добре“, заявява тя още от вратата, когато идва на гости. Ако я слушаш, тя сякаш само това прави – тъпче се. Преяжда със сладолед заедно с децата, с кексове на гости у свекърва си, с шоколад – за преодоляване на стреса. Но при това никой не я е виждал наистина да яде. Всъщност тя лъже другите и може би и себе си. Най-често несъзнателно, просто без да си дава сметка за това.
Настоящата си стройна фигура тя е получила благодарение на натрапчивото си желание да отслабне. Освен това тя обича да преувеличава. В нейните очи една лъжица ориз се превръща в цяла купчина пилаф, а лъжичката мармалад – в парче торта. Вероятно тя смята и себе си за три пъти по-дебела, отколкото е всъщност.
Експертно мнение: „“Лъжкинята“ е обсебена от натрапчива идея и често губи връзката си с реалността. Дори когато теглото ѝ е в рамките на нормата, тя иска да отслабне. Близките и приятелите на такива жени трябва да бъдат нащрек. Това състояние е на половин крачка от сериозното хранително разстройство.“
АНАРХИСТКАТА
Тя постоянно дъвче нещо. Менюто ѝ включва шоколад, кроасани, ядки и пирожки – тя нарушава и най-елементарните правила на диетологията. Слабата ѝ фигура обаче може лесно да се обясни математически. Това момиче, което никога не сяда на масата и не изяжда пълноценен обяд или вечеря, поглъща същото количество калории, както и почитателите на храненето три пъти на ден.
Това неспирно „замезване“ обаче има доста печални перспективи. Небалансираното хранене с прекомерно съдържание на мазнини и захар рано или късно ще доведе или до натрупване на наднормено тегло, или до други проблеми, свързани с недостига на минерали и витамини.
Експертно мнение: „Почитателката на вкусната и нездравословна храна се храни по същата система, по която живее. Тя не умее да се подчинява на правила, носи се по вятъра, работи, когато и където ѝ скимне, не признава разписания и установени правила. На нея ѝ харесва да живее неорганизирано. Тази форма на съществуване не е нито по-добра, нито по-лоша от другите, но животът без правила води до това, че „анархистката“ сама става жертва и заложник на начина си на живот. Колкото по-дълго живее така, толкова по-трудно ѝ е да започне друг начин на живот.”
ВЕЧНИЯТ ДВИГАТЕЛ
Тази особа действа на нервите на всички. Тя винаги е била и си остава стройна въпреки всичко – дори ако започне да яде макарони с картофи и краве масло по три пъти на ден. Тези момичета могат да си позволят куп излишества, просто защото организмът им изгаря хиляди калории със скоростта на турбина. В очите на обикновените жени тези стройни девойки са живо въплъщение на несправедливостта.
Остава да се утешим с факта, че момичетата с вродена неспособност да натрупват тлъстини са еталон за красота само през последните 50 години. Допреди това силният пол е предпочитал дами с апетитни форми.
Експертно мнение: „Жените, чиято стройност се дължи на генетични особености, често страдат от липсата на женствени форми, а усилията, които полагат, за да сложат малко месец по кокала, винаги остават напразни. Слабата им фигура е наследствена, така че им остава само да приемат и обикнат тялото си, ако липсата на съблазнителни извивки случайно буди у тях някакви комплекси.“
СПОРТИСТКАТА
Тя обича да си хапне вкусно и разнообразно, макар че има мярка. А излишните калории редовно ги изгаря във фитнеса. В резултат няма наднормено тегло – само мускули и стегната фигура.
Експертно мнение: „Физическата активност е идеалното решение за онези, които обичат да си хапват добре, но не искат да страдат от наднормено тегло или здравословни проблеми. Най-важното е да се спазва баланс. Не си мислете, че можете да ядете, колкото ви скимне, само защото тренирате. Както и не бива да гладувате, ако сте пропуснали тренировка. Най-важното е и спортът, и храната да ви доставят удоволствие.“
За автора:
Жерар Апфелдорфер е психотерапевт и психиатър, специалист по хранителни разстройства. Той е автор на бестселъра „Отслабването започва от главата“ («Maigrir, c’est dans la tête», Odile Jacob, 1997).