Колкото и да не ни се иска, чистенето вкъщи трябва да се случва редовно. Иначе кухнята ще се превърне в същинска кочина, а хаосът и прахта ще царят в останалите помещения.
По-педантичните от нас чистят по график всеки ден и не позволяват мръсотията да ги изненада. При други обаче чистенето се случва от дъжд на вятър. Което е окей, но някои неща е добре да бъдат почиствани или сменяни на седмична база.
Чаршафите
В сладки сънища всяка нощ не усещаме всички часове, които прекарваме в леглото, но всъщност те не са никак малко. Ето защо трябва да сменяме и перем чаршафите всяка седмица. Неделя е един добър ден да го правим.
По този начин не само ще изпитаме удоволствието от чистите и ухайни нови чаршафи, но и ще направим леглото едно по-чисто място.
Причината е, че докато спим, отделяме голямо количество кожни клетки, които остават по чаршафите, без да ги виждаме. Те пък са предпочитаната храна от акарите. С редовната смяна на чаршафите не позволяваме на акарите да се развиват и така намаляваме риска от различни обриви и алергии, причинени от тях.
Хейли Лийч от предаването Dirty Home Rescue съветва да перем чаршафите на поне 60°C в пералнята, за да сме сигурни, че всички акари и бактерии по тях са премахнати, пише The Guardian.
Всички кърпи
Във всяка къща има немалко кърпи, които биват използвани всекидневно - за ръце, за лице или за тяло след къпане. Тях също е важно да сменяме и перем всяка седмица, защото мръсните кърпи могат да са дом на вируси, гъбички и бактерии.
В идеалния вариант експертът по чистота Лаура Маунтфорд съветва да ги сменяме два пъти седмично и перем веднъж в седмицата. А за да са меки и пухкави, тя предлага да добавяме по малко бял оцет в отделението за омекотител при пране.
Четките за зъби
Знаем, че четките за зъби е добре да бъдат сменяни на около два месеца, но с това не се изчерпва всичко, което можем да направим за устната си хигиена.
Четките за зъби, които използваме всекидневно, са дом на милиони бактерии и простото изплакване с вода не е достатъчно, за да ги поддържаме чисти. Ето защо Маунтфорд съветва поне веднъж седмично да им правим по-старателно почистване.
То се изразява в поставянето им във вода и разтварянето на таблетка за почистване на протези. И така да ги оставим поне за през нощта, а на сутринта да ги изплакнем добре.
Екранът на смартфона
Добре известно е, че екранът на смартфона ни може да е по-мръсен дори от тоалетната чиния. Причината, разбира се, е, че телефоните са постоянно в ръцете ни и стават дом за много бактерии.
Сара Макалистър, която е основател на Go Clean Co, съветва да почистваме поне веднъж седмично екрана на смартфона. Като за най-добър резултат тя казва да използваме микрофибърна кърпа, напръскана с малко спирт.
Клавиатурата
Докато работим на компютъра, много често похапваме и невинаги ръце ни са чисти, когато натискаме клавишите.
Според Лаура Маунтфорд е добре веднъж седмично да почистваме клавиатурата като първо я минаваме с ръчна прахосмукачка с приставката с четка. А след това забърсваме с микрофибърна кърпа.
За екрана на лаптопа пък тя съветва да използваме качествена кърпа без власинки, за да премахне прахта и отпечатъците от пръсти, които неизменно са там. Важно е да не използваме агресивни препарати за почистването на монитора и клавиатурата и да не пръскаме нищо директно върху тях.
Източник: lifestyle.bg
Снимки: iStock
Още от категорията
Кератопигментация: Татуирането на очите набира популярност