През 2020 година, която въобще не е далече, учените очакват човечеството да се е преместило с една крачка напред. Промените, които ще ни сполетят, се очакват в 6 основни направления. А те са:
Продължителността на живота
- до 2025 година броят на американците над 60 години ще се покачи с 70%
Повече "умна техника"
- автоматизирането на работните места ще унищожи много професии, свързани с изпълняването на рутинни задачи.
Глобално компютаризиране - все повече ще стават технологиите, които се базират на компютърни процеси. Така скоро светът ще се превърне в управляема и програмируема система, смятат учените.
Нови правила за социална комуникация - новите инструменти за общуване изискват и нов тип грамотност, която не се отнася до текста. така например визуалните средства за комуникиране ще станат естествена част от ежедневието ни.
Глобална свързаност - основните фактори тук са разнообразието и гъвкавостта. САЩ и Европа вече не са монополисти в създаването на нови работни места и много други държави, особено в Азия, започват да излизат напред по отношение на технологиите и общия научен социален напредък.
Суперструктурирани организации - новите социални инструменти ще провокират появяването на нови форми на производство и формиране на стойност. Организациите скоро ще могат да работят на ново ниво, според учените - в непознат до сега, екстремен режим.
Драстично,нали? Какви тогава ще бъдат професионалните навици и умения, с които ще трябвa да разполагат хората през 2020 година?
1. Осмисленост на решенията. Хората ще трябва да могат да осъзнават дълбокия смисъл и значимостта на решенията, които вземат. Това е така особено в отраслите, свързани с техниката и работата с природни ресурси.
2.Разбиране на социума. Ще трябва да умеем да общуваме прямо и задълбочено, за да разбираме на ново ниво реакциите на събеседниците си и да знаем как да предизвикаме желания отговор. Това умение ще бъде най-широко приложимо в политическите и социалните области.
3. Ново, гъвкаво мислене. Да можеш да намираш решения и отговори отвъд границите на правилата и установените рамки. Тази способност ще бъде просто задължителна за всички, които се занимават с нови технологии.
4. Кроскултурност. В един все по-глобален свят ще трябва да умеем да работим в различни културни контексти. Да говорим на повече езика, да познаваме и обичаите и навиците на хората от други части на земното кълбо като собствените си. Това е задължително за всички, които се занимават с търговия и преговори.
5. Грамотност в новите медии. Това означава умението да оценяваме критично съдържанието, което е пред очите ни, и да пресяваме нужното от правилното от шлаката. Ще трябва да се научим да създаваме съдържание с използването на нови форми на взаимодействие и да умеем да го правим така, че с негова помощ да можем да постигаме целите си. Това ще бъде особено ценно за представителите на науката, маркетинга и медиите.
6. Компютърно мислене. Да умееш да превръщаш огромни масиви от информация в синтезирани, абстрактни понятия. Да разбираш причинно-следствените връзки между получените данни и да можеш да създадеш модели.
7. Мултидисциплинираност. Това е грамотността и умението да разбираш идеи и понятия от от различни дисциплини.
8. Мислене на разработчик. Ще трябва да се научим да представяме и разработваме задачи и работни процеси с новаторски способи, за да постигаме желаните резултати. Нуждата от това умение ще излезе от сферата на технологиите и ще навлезе в тази на социалните професии и науки.
9. Управление на опознавателните функции. Да можеш да филтрираш информацията според степента на важност и да разбереш как да използваш когнитивните функции на мозъка си с максимална ефективност.
10. Виртуално сътрудничество. Умението да работиш продуктивно, да изпълняваш обещанията си и постоянно да взаимодействаш с екипи във виртуална среда.
По материали на LifeHacker.
TrafficNews.bg