Европейска столица на културата – Пловдив 2019 е на финала си. Остават броени дни до официалния край и предаването на щафетата на следващите домакини през 2020 г. Какво успя да постигне градът ни през 365-те дни, когато носеше короната, с какво не сполучи и оттук-накъде попитахме творци, общественици, журналисти, които бяха активна част от случващото се през годината.
Ина Иванова, писател
- Отговори ли на очакванията ви инициативата Европейска столица на културата?
- Предпочитам да приема, че даде доста възможности да се говори повече за изкуство, дори да се генерира интерес у публика, която по принцип не следи културните афиши. На много от събитията виждах млади хора и за мен това е повече от обнадеждаващо.
- С кое събитие ще свързвате отминалата година?
- Лично моите високи преживявания са няколкодневната наситена програма на Plovdiv Jazz fest, спектакълът „Одисей” на Драматичен театър-Пловдив, Националните есенни изложби, фестивалите Opera Open и One Dance Week, както и Международните фотографски срещи. Повечето от тях са плод на ежегодните усилия и кураж на екипите, които работят по тях. През 2019-а, в която Пловдив беше Европейска столица на културата обаче, се надявам, че успяха да стигнат до още по-широк кръг от хора. Защото смисълът на изкуството е да променя нагласи.
- Къде се провалихме?
- В начина, по който изглеждаше градът през по-голямата част от годината. Незавършеният площад Централен ,например, и липсата на обществен транспорт, който да бъде приятелски ориентиран към туристи, дошли за културните събития.
- Ще има ли ефект от събитието и през следващите години?
- Вярвам, че да. Плътната програма на Европейска столица на културата създаде не само очаквания, но и контакти и – надявам се - адекватни практики. Зависи от всички нас.
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри