„Всяка следваща минута можеше да коства живота му“. Така пилотът, управлявал хеликоптера, с който спасиха бедстващ турист в Пирин, обобщи тежестта на решенията си. Всяко едно от тях е като присъда, която трябва да произнесе в рамките на секунди. Но накрая... всички са били правилни, защото днес потърпевшият е у дома. Здрав!

57-годишният военен пилот Валерий Шопов е от Пловдив. Работил е в правителствения авиоотряд, където за 14 години е бил главен пилот, тренинг мениджър и летателен директор. Сега е част от България Хели Мед Сервиз. Участвал още в първата мисия, която медицинският ни хеликоптер извършва.

Изключително тежка е била акцията, спасила живота на пострадал турист близо до връх Джангал. Продължила три часа и половина. Ценно време, в което десетки служители от Планинска спасителна служба-Банско, България Хели Мед Сървиз, Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха /ЦСМПВ/ и медици, работили в екип, за да постигнат целта си.

Турист пропадна между скали край Банско, вися часове наред на ръцете сиПри спасителната акция е бил използван вертолет

Мобилизирането им започнало след подаден в база Банско сигнал, че човек е пропаднал и заседнал в стръмен скален участък, без възможност да продължи надолу или да се изкачи нагоре. Той се държал на ръце, а при най-малкото движение в грешна посока съществувала опасност да падне от скалата и да загуби живота си.

„Истински късметлия“ и „щастливец“. Това казват за него хората, преборили се за спасяването му. Въпрос на минути било мисията да бъде неуспешна. В онзи момент, на 3 ноември следобед, времето е било срещу тях.

„Метеорологичната обстановка в София и като цяло в страната беше много влошена. Видимостта беше ограничена, имаше ниска облачност, за да преминем билото на планината, трябваше да се качим по-високо от разрешеното. От ЦСМПВ изчакаха последното решение да бъде на пилотите, дали въобще можем да излетим или не. Обадихме се на Метеоролигичната служба, които докладваха положението. Решихме, че без нас, момчето може би няма да оцелее. Измъкнахме се от София и заедно с медицинските екипи полетяхме към Банско“, разказва пред TrafficNews Валерий Шопов.

Каква е обстановката в планината пък докладвали момчетата от ППС-Банско. Тях ръководел Атанас Уков, който е ръководител на Групата за спасяване с кучета на ПСС при БЧК.

 

Пострадалият се намирал в близост до връх Джангал – стръмен и скалист терен, без места за кацане или маневриране. Времето, което щяло да отнеме на планинските спасители да се качат до приклещения мъж, щяло да отнеме 7 часа. По въздух обаче били там за 20 минути.

„Опитах да намеря най-близкото възможно място да кацна до локацията, където беше туристът. Обаче горе всичко беше в мъгла и тежки облаци. Затова се наложи да отида до Валешките езера - едно малко местенце намерих, където да опра хеликоптера. Но теглото ни не позволяваше това и се наложи да се върна и да оставя един от спасителите. Отново се качихме до езерата, за да стоваря другите двама, а после пак се върнах – за да взема чакащия спасител и да кача и него“. Впоследствие вертолетът вдигнал до езерото още трима души от ПСС-Банско.

 

Стоварените спасители тръгнали пеш до приклещения турист. Намерили го здрав, но било въпрос на минути да се изпусне. Той се придържал чрез ръцете и подпирал с долните крайници, имал опора и на гърба. Точно в 15:25ч. мъжът бил достигнат от екипите им, обезопасен и извлечен от скалите. Спасителите го придружили през планинска пътека до долината на река Демяница, откъдето бил транспортиран с автомобил до базата в Банско.

 

Вертолетът тръгнал преди края на мисията поради съображения за сигурност. Той не успява да види края на мисията. Разбира после, че туристът е спасен. И не крие радостта си от това.

„Беше трудно, много трудно. Беше на ръба на възможностите на техниката и на човешките ресурси, но успяхме! Гордея се, че още един човешки живот беше спасен, благодарение на всички нас! Това е целта ни. Това е нещото, което ни движи – професионализмът. Пилотите сме с над 6000 часа летателно време. ПСС–Банско имат редица успешни мисии зад гърба си. ЦСМПВ е нова структура, но в нея работят толкова кадърни лекари. Хората са страхотни, толкова съм щастлив. Всеки влага всичко от себе си. И успяхме“, разкрива Шопов.

 

Най-тежкото решение, казва той, идва, когато трябва да мериш човешки животи. При усложнени обстановки, когато мисията е на ръба, в неговите ръце е преценката доколко опитите да спасиш живота на бедстващия, няма да коства тези на екипа. А после действаш.

„Трудно е, но не всичко е на всяка цена. Ако вчера бяхме преценили, че акцията няма как да бъде успешна, нямаше да рискувам живота на хората, които возя. Пилотът винаги трябва да знае – кога, как и защо. Да търси начини да спаси страдащия. Но ако това не е възможно, той трябва да опази живота на останалите. Да пазиш техниката“, казва Шопов.

Пилотът работи с новия хеликоптер от италианската компания “Леонардо“, каквито страната ни закупи с европейски средства и започва да използва през юни месец тази година. Припомняме, че беше под въпрос дали модерната машина ще може да бъде употребявана при планинско спасяване, тъй като първата не беше снабдена с лебедка. Останалите бройки ще бъдат оборудвани с такива. Шопов споделя, че вертолетът използва изключително модерна технология, която им помага особено когато не бива да губят време, а да взимат решителни действия.