Не може ти да ядеш чипс и да караш детето да яде картофи на фурна с месо, казва Красимира Стойчева-Пекова - треньор и бивш спортист по кану-каяк, която се е отдала на образованието и здравето на децата. В своята книгата „Мамо, искам да отслабна“ тя е посветила цяла глава на важността родителят да бъде пример, а не просто авторитет в хранителните и двигателните навици. „Не може родителят да мързелува — да стои на дивана или на пейката на площадката, а да очаква детето да тренира и да стане атлет“, обяснява пред TrafficNews младата жена.

Особено за деца с наднормено тегло това е ключов фактор — те се демотивират, ако виждат, че родителите не водят активен и здравословен начин на живот. Красимира препоръчва родителите да включват децата си в приготвянето и консумацията на здравословна храна, като признава, че в началото има отричане от страна на малчуганите, но с времето те приемат модела, когато видят, че мама и тате също се хранят така. „Събота и неделя вместо да губят време, родителите могат да купят велосипед и да излязат заедно на разходка или да спортуват на открито, планините и природата са безплатни за всички“, допълва тя.

Историята на Красимира е вдъхновяваща. Като треньор по кану-каяк тя е подготвила много деца, които са завоювали медали на световни и европейски първенства. Завършила е пет висши образования, водена от желанието да даде най-доброто на своите възпитаници.

След като два пъти в рамките на няколко години излиза в майчинство, малките спортисти намаляват. И това я кара да насочи усилията си към образователна дейност.

В момента Красимира посещава детски градини и училища, където безвъзмездно провежда образователни срещи и инициативи на тема здравословно хранене, двигателна активност и емоционална устойчивост на децата. Целта на нейната дейност е изключително важна – да предпази децата от подигравки, срам и социално изолиране поради проблем с килограмите им. Заради своята дейност преди дни тя бе отличена в категория „Образователна дейност” в кампанията „Пловдив – град на доброто”.

Пловдив отличи героите на добротоЧетирима обикновени хора с необикновени дела бяха наградени в 14-ото издание на инициативата „Град на доброто"

„Мечтата ми е да създам училище или лятна школа, където децата, особено тези с наднормено или поднормено тегло, да се научат да обичат храната, да разбират значението на плодовете, зеленчуците и спорта“, споделя тя. Бори се за каузата си, отваряйки кампания в платформата „Павел Андреев” за набиране на средства, която всеки може да подкрепи.

Според наблюденията на Красимира в момента затлъстяването е страшен бич за малчуганите, а проблемът е изцяло в родителите. „Ако детето е злоядо, родителят много бързо се отказва да го учи и го оставя да яде каквото иска, само за да не упорства и да не стои гладно. Позволява му да яде само пържени картофи, макарони или кус-кус”, посочва младата майка. И признава, че и нейните момчета не искали да ядат определени храни, но това се променило, след като започнали да готвят заедно. Големият й син проял моркови, след като се научил да ги рендосва сам. Вкусът на доматите пък оценил с първата си домашна пица, в приготвянето на която използвал доматено пюре.

„С малкия ми син имах много по-големи проблеми. Трудно ядеше пюрета, гадеше му се, имаше рефлукс. Но бях много настоятелна. Сега е на година и осем месеца, преди един месец прояде месо на парченца. Преди това, колкото и ситно да го режех, го събираше в лявата бузка и просто си го изваждаше на масата. И аз го пасирах, нямах избор. Храната е много важна за децата, тя им дава всичко. Ако не научим децата да се хранят правилно, започваме да им купуваме витамини от аптеката”, обяснява Стойчева-Пекова.  

Тя е категорична, че забранени храни няма. Защото ако не купуваш шоколад на детето, то само ще го направи с първите си джобни пари в училище. На мнение е обаче, че ежедневно в менюто трябва да присъства яйце под някаква форма, както и полезни мазнини. Трябва да се внимава с рафинираното олио.

„Няма храни, които са най-полезни или най-вредни. Шоколадът носи еуфория, щастие и дори енергия при някои хора. И не е лошо да се консумира, но в определени граници. Същото е и със сладоледа, аз го обожавам. Авокадото е много хубаво, научила съм и двете си деца да го ядат, но аз не го харесвам. Но примерно ям зехтин като полезна мазнина, също и ядки”, разказва Красимира.

Млечните продукти също е добре да се приемат, тъй като съдържат калций, но без да се прекалява. Децата, които имат непоносимост към краве продуктите, може да ги заменят с козе.  

„В детските градини преди лягане едно време са ни казвали: Пий мляко, за да спиш по-добре. До една определена възраст това е добре, но след това не е, защото образува филм около органите, който реално ни вреди. Но ако изпие една чаша на 3-4 дни, нищо няма да му стане на човек. Все пак в него също има витамини, които са полезни за организма. Относно киселото мляко – то е един от най-хубавите български продукти за мен лично, който съдържа полезни бактерии за нашите черва. Единственото не трябва да се смесват плодове с кисело мляко, защото се образуват газове в коремчето на детето. Но това не се отнася за всички деца. Също така не е лошо да се яде хляб в определени количества”, обяснява треньорката.

На въпроса как да изберем подходящия спорт за детето, Красимира отговаря, че трябва да го оставим да избере само. До 10-годишна възраст е добре да опита всички възможни спортове в района, за да открие своя. Отива ли насила, никога няма да даде сърце и душа, за да спортува. Ще се откаже и ще тръгне по лош път, ще започне да лъже и да бяга.

Красимира дава пример и с една от майките, с която работи в момента. „Тя ми каза, че никога не е спортувала. Казах ѝ да седне с детето си и да поиска помощ – не да задължава, а да го покани да тренират заедно“. Така родителят не само дава пример, но и търси подкрепа от своето дете, което често се оказва мощен мотиватор.

 „Най-важното е родителят да се реализира първо за себе си, да бъде активен и здрав, за да бъде истински пример на детето“, заключава тя.