„Когато бях дете, приказката „Горската аптека“ ме вдъхнови да помагам на хората. Образът на Баба Костенурка, която лекуваше всички животни в гората, ме накара да мечтая за професия, в която да мога да давам грижа и знание на тези, които имат нужда.“ – споделя пред GlasNews.bg Лидия Янчева, помощник-фармацевт с 5-годишен опит.

Детската мечта на Лидия се сбъдва – тя работи в аптека и ежедневно консултира пациенти, давайки им най-добрите съвети за тяхното здраве. Но колкото и знания и умения да има, законът не ѝ позволява да отпуска лекарства без присъствието на магистър-фармацевт.

„Пациентите се връщат с благодарност, но правомощията ни са ограничени“

„Най-голямата ми мотивация в работата е, когато пациент се върне и каже: „Това, което ми дадохте, наистина ми помогна! Чувствам се страхотно!“ Тези думи ме топлят и ми дават сили да продължавам“, споделя Лидия.

Въпреки това, тя и нейните колеги помощник-фармацевти се сблъскват с едно основно предизвикателство – нямат право да отпускат лекарства самостоятелно, въпреки че са преминали обучение и разполагат със знанията, необходими за това.

Още вижте във видеото: 

Защо помощник-фармацевтите искат повече права?

Помощник-фармацевтите преминават същото обучение по фармакология и фармацевтична грижа, но остават с ограничени правомощия

Работят наравно с магистър-фармацевтите, но без тяхното присъствие нямат право да отпускат дори най-често използваните лекарства

Това създава проблеми в аптеките, особено в малките населени места, където достъпът до магистър-фармацевти е затруднен

„Фармацевтичната грижа не е просто продажба на лекарства – тя е помощ, знания и отговорност. Учим същите неща като магистър-фармацевтите и сме напълно подготвени да поемем по-голяма роля в аптечната практика. Но в момента законът не ни позволява това“, подчертава Лидия Янчева.


Помощник-фармацевтите настояват за реформи в законодателството, които да им позволят по-голяма самостоятелност в отпускането на лекарства – разбира се, в рамките на тяхната компетентност и при спазване на добрата фармацевтична практика.

Какво предстои?

-Инициативи за законодателни промени, които да разширят правомощията на помощник-фармацевтите

-Диалог с институциите и професионалните организации за по-добро разбиране на ролята на помощник-фармацевта

-Повече информираност сред обществото за реалния принос на помощник-фармацевтите в грижата за пациентите

„Ние сме тук, за да помагаме – точно както Баба Костенурка в „Горската аптека“. Но за да го правим пълноценно, трябва да имаме възможността да упражняваме знанията си без ненужни ограничения.“ – заключва Лидия.